Aminoglikozit dirençli bakterilerde rRNA metiltransferaz enzimi için aptamer geliştirilmesi ve karakterizasyonu
Development and characterization of aptamer for rRNA methyltransferase enzyme in aminoglycoside resistant bacteria
- Tez No: 930059
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE TANSEL YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüberküloz, endokardiyal ve meningeal enfeksiyonlar ve veba dahil olmak üzere bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için aminoglikozit grubu antibiyotikler, kritik öneme sahip antimikrobiyaller olarak listelenmiştir. Bu antibiyotiğe karşı geliştirilen direnç mekanizması plazmit ile aktarılabildiği için hızlı bir şekilde bakteriler arasında yayılabilmektedir. Bu nedenle aminoglikozit dirençliliğinin takibi çalışmanın hedefi olarak belirlenmiştir. Bu hedef doğrultusunda çalışmanın amacı ise aminoglikozit dirençliliğinin saptanması için tanıyıcı molekül olarak aptamer geliştirilmesidir. 16S rRNA metil transferaz enzimi aminoglikozit direncinde etkin rol oynayan enzimlerdendir. Enzim ribozomu metilleyerek, aminoglikozitin tanslasyonu bloke edici etkisini engellemektedir. Bu nedenle bu enzimin varlığını saptanabilmesi ve takip edilebilmesi, dirençliliğinde saptanıp takip edilebilmesine olanak sağlamaktadır. Bu gerekçeler nedeni ile aminoglikozit dirençliliğinin saptanabilmesi ya da takip edilebilmesi için aptamer geliştirilmesi amaçlanılmıştır. Tez çalışması içerisinde dirençliliğe neden olan 16S rRNA metil transferaz enzimi E.coli T7 'ye klonlanarak aktif enzim olarak elde edilmiştr. SELEX metoduyla 14 tur sonunda aptamer kütüphanesi taranarak enzim için uygun olduğu düşününülen aptamer grupları sekansa gönderilmiştir. Sekansların biyoinformatik analizinden sonra 2 adet aptamer belirlenip bağlanma analizleri yapılmıştur. EMSA analizi sonucunda A1 ve A2 aptamerinin, armA proteinine spesifik olarak bağlandığı görülmüştür. Bağlanma sonucunda A1 aptamerinin Kd değeri 951 ppm, A2 aptamerinin Kd değeri 1014 ppm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The World Health Organization has listed aminoglycoside antibiotics as critically important antimicrobials for treating bacterial infections, including tuberculosis, endocardial and meningeal infections, and plague. Due to their ability to be transferred via plasmids, mechanisms of resistance against these antibiotics can spread rapidly among bacteria. Therefore, monitoring aminoglycoside resistance mechanisms has been identified as a key focus of this study. Accordingly, the aim of the study is to develop aptamers as molecular recognition element for detecting aminoglycoside resistance. The 16S rRNA methyltransferase enzyme plays a significant role in aminoglycoside resistance by methylating the ribosome, thereby preventing the inhibitory effect of aminoglycosides on translation. Detecting and monitoring the presence of this enzyme allows for the identification and tracking of resistance. Therefore, the development of aptamers for detecting or monitoring aminoglycoside resistance is aimed at addressing these reasons. Within the thesis study, the enzyme 16S rRNA methyltransferase, which causes resistance, was cloned into E. coli T7 to obtain the active enzyme. Using the SELEX method, the aptamer library was screened through 14 rounds, and groups of aptamers thought to be suitable for the enzyme were sent for sequencing. After the bioinformatic analysis of the sequences, two aptamers were identified, and binding analyses were conducted. The EMSA analysis demonstrated that the A1 and A2 aptamers specifically bind to the armA protein. The binding resulted in a Kd value of 951 ppm for the A1 aptamer and 1014 ppm for the A2 aptamer.