Aı-assisted thermal management system modeling of electric vehicles
Elektrikli araçların yapay zeka destekli termal yönetim sistemi modellemesi
- Tez No: 930084
- Danışmanlar: PROF. DR. HEIKO SCHMIDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Brandenburgische Technische Universität
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Elektrikli araçlar (EV'ler) otomotiv endüstrisinde giderek yaygınlaşıyor. Elektrikli araçlara olan ihtiyaç arttıkça, aracın termal yönetim sisteminin (TMS) optimize edilmesi, aracın performansını ve verimliliğini artırmak açısından hayati önem taşıyor. Bu tez, TMS'nin hayati bileşenlerinden biri olan invertörün ısı katkısının soğutucu sıcaklık değişimleri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. İnverterin çalışma modu dikkate alınarak detaylı bir sayısal evirici kayıp modeli oluşturulmuştur. Yüksek doğruluklu hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) araçları kullanılarak invertörün ısı üretiminin ve bunun soğutucu akışkana transferinin azaltılmış dereceli bir modeli geliştirildi. İnvertör modeli sonuçları, geliştirilen modelin makul bir doğruluğu korurken yüksek bir hesaplama hızına ulaştığını göstermektedir. Önerilen yöntemin etkisini değerlendirmek için sinir ağları (NN'ler) kullanılır. Ek olarak, gerçek hayat koşullarını yansıtacak şekilde kapalı döngü simülasyonları gerçekleştirilmekte ve sonuçlar açık döngü yaklaşımlarıyla yakından uyumludur. Sonuçlar, önerilen modelin uygulanmasıyla doğruluğun %9,08 arttığını göstermektedir. Bu çalışma, TMS optimizasyonuna ilişkin değerli bilgiler sağlar ve TMS bileşenlerinin soğutucu sıcaklığı üzerindeki ısı katkısının önemini vurgular.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles (EVs) are becoming increasingly prevalent in the automotive industry. As the need for EVs increases, optimizing the vehicle's thermal management system (TMS) becomes crucial for enhancing its performance and efficiency. This thesis investigates the impact of the heat contribution of the inverter: one of the vital components of the TMS, on the coolant temperature changes. Considering the mode of operation of the inverter, a detailed numerical inverter loss model is constructed. Using highfidelity computational fluid dynamics (CFD) tools a reduced-order model of the inverter's heat generation and its transfer to the coolant fluid is developed. Inverter model results demonstrate that the developed model achieves a high calculation speed while maintaining a reasonable accuracy. Neural networks (NNs) are employed to evaluate the impact of the proposed method. In addition, closed-loop simulations are carried out to reflect the real-life conditions with results closely aligning with the open-loop approaches. Results show that the accuracy increased by 9.08% with the implementation of the proposed model. This study provides valuable insights into TMS optimization and emphasizes the importance of the heat contribution of the TMS components on the coolant temperature.