AI assisted teaching: Practices and perspectives of instructors on using AI tools in ELT
Yapay zeka destekli öğretim: İngilizce öğretiminde yapay zeka araçlarının kullanımına ilişkin öğretim görevlilerinin uygulamaları ve perspektifleri
- Tez No: 880474
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ARYEL ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinde görev yapan İngilizce öğretim görevlilerinin yapay zeka (YZ) araçlarının İngilizce öğretimine katılmasına ilişkin algılarını ve uygulamalarını incelemektedir. Araştırmacı bu çalışmada nitel bir yaklaşım benimseyerek anket, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve kompozisyonlar aracılığıyla veri toplamıştır. Bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık bölümünde görev alan toplam 98 İngilizce öğretim görevlisinin katıldığı çalışmada veriler sürekli karşılaştırma yöntemi kullanılarak tematik olarak çözümlenmiştir. Çalışmanın amacı öğretim görevlilerinin YZ araçlarını kullanırken algıladıkları yararları ve zorlukları bulmak, ayrıca bu araçları farklı yeterlilik düzeylerine ve dil becerilerine uyarlama stratejilerini incelemektir. Bulgular İngilizce öğretim görevlilerinin YZ araçlarını derslerinde çeşitli amaçlarla kullandıklarını ve genellikle YZ'nın İngilizce öğretimine katılımına yönelik olumlu algılara sahip olduklarını ortaya koymuştur. Araştırma YZ araçlarının gelişmiş öğrenme deneyimleri, kişiselleştirilmiş öğretim, artırılmış öğretim verimliliği ve artan öğrenci katılımı gibi temel yararlarını tanımlamıştır. Bununla birlikte teknik sorunlar, etik kaygılar, YZ'ye olası bağımlılık ve öğretimde insan unsurlarını sürdürme ihtiyacı gibi zorluklar da tespit edilmiştir. Eğitmenlerin YZ araçlarını farklı yeterlilik seviyelerine uyarlamak için, başlangıç seviyesindeki öğrencilere yönelik temel kelime alıştırmasından ileri düzey öğrenciler için karmaşık yazma görevlerine kadar çeşitli stratejiler kullandıkları bulunmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma İngilizce öğretim görevlilerinin öğrencilerin öğrenmelerini desteklemek için YZ araçlarını kullanmaya yönelik olumlu algılara sahip olduklarını, ancak öğretimde insan öğesini korurken YZ'nin güçlü yönlerinden yararlanan dengeli bir yaklaşımın önemini vurguladıklarını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular dil eğitiminde YZ bütünleşmesine ilişkin İngilizce öğretimi öğretim bilimi, mesleki gelişim ve kurumsal politikalar için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the perceptions and practices of English Language Teaching (ELT) instructors regarding the integration of artificial intelligence (AI) tools in their teaching at a foundation university in Istanbul. Employing a qualitative approach, data were collected through a questionnaire, semi-structured interviews, and essays. The study involved a total of 98 English language instructors working in the English preparatory department of a foundation university. The data were analyzed thematically using constant comparative method. The research aimed to explore the benefits and challenges instructors perceive in using AI tools, as well as their strategies for adapting these tools to different proficiency levels and language skills. Findings revealed that ELT instructors use AI tools in their lessons for various purposes and largely hold positive perceptions towards AI integration. The study identified key benefits such as enhanced learning experiences, personalized instruction, improved teaching efficiency, and increased student engagement. However, challenges were also noted, including technical issues, ethical concerns, potential over-reliance on AI, and the need to maintain human elements in teaching. It was found that instructors employ various strategies to adapt AI tools for different proficiency levels, ranging from basic vocabulary practice for beginners to sophisticated writing tasks for advanced learners. In conclusion, this study demonstrates that while ELT instructors have positive perceptions towards using AI tools to support student learning, they emphasize the importance of a balanced approach that leverages AI's strengths while preserving essential human elements in teaching. The findings have significant implications for ELT pedagogy, professional development, and institutional policies regarding AI integration in language education.