Duygusal emek ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide iş tatmininin aracılık rolü
The mediating role of job satisfaction in the relationship between emotional labor and organizational commitment
  1. Tez No: 930083
  2. Yazar: GÜROL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR BAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların duygusal deneyimleri, işlerine bağlılıkları ve işleriyle ilgili memnuniyetleri arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamaktır. Bu karmaşık ilişkide, iş tatmininin duygusal emek ve örgütsel bağlılık arasındaki bağlantıyı nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, duygusal emek ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki iş tatmininin aracılık rolü ile açıklanmaya çalışılmıştır. Bunun yanı sıra, Lee ve Brotheridge (2011) tarafından duygusal emeğin alt boyutları olarak ileri sürülen derinlemesine eylem, sahte duygular ve gizlenen duygular biçimindeki üç boyutlu yapının tartışmaya açılması amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda model ve hipotezler oluşturulmuştur. Çalışma Antalya ilinde müşterilerle doğrudan etkileşimde bulunan hizmet sektörü çalışanları ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 372 katılımcıdan anket tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, AMOS ve LISREL programlarından faydalanılarak tanımlayıcı istatistikler ve faktör analizlerinin yanı sıra yapısal eşitlik modellemesinden yararlanılmıştır. Yapılan yapısal eşitlik modeli analizi neticesinde duygusal emek ile örgütsel bağlılık ilişkisinde iş tatmininin tam aracılık rolüne sahip olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca, çalışanların örgütsel bağlılıkları ile iş tatminlerinin, duygusal emek alt boyutlarından sahte duygulardan negatif; derinlemesine eylem ve gizlenen duygulardan ise pozitif yönde anlamlı bir şekilde etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand the complex relationship between employees' emotional experiences, their commitment to their work, and their satisfaction with their jobs. In this complex relationship, how job satisfaction affects the link between emotional labor and organizational commitment is emphasized. For this purpose, the relationship between emotional labor and organizational commitment was tried to be explained by the mediating role of job satisfaction. In addition, it was aimed to discuss the three-dimensional structure of deep action, fake emotions and concealed emotions, which were put forward by Lee and Brotheridge (2011) as sub- dimensions of emotional labor. Models and hypotheses were created in line with the purpose of the study. The study was conducted with service sector employees who interact directly with customers in Antalya province. Data were collected using a survey technique from 372 participants who were selected through convenience sampling. In the analysis of the data, AMOS and LISREL programs were used to perform descriptive statistics and factor analysis, as well as structural equation modeling. As a result of the structural equation model analysis, it was revealed that job satisfaction has a full mediating role in the relationship between emotional labor and organizational commitment. In addition, it was observed that employees' organizational commitment and job satisfaction were negatively affected by fake emotions and positively affected by deep action and concealed emotions, which are emotional labor sub-dimensions.