Psikoeğitim programının adölesan onkoloji hastalarının annelerinin kaygı düzeylerine, problem çözme becerilerine ve çocukların yaşadıkları semptomlarla başa çıkma becerilerine etkisinin incelenmesi
Psychoeducation program investigation of the effect of adolescent oncology patients on the anxiety levels of mothers, problem solving and their skills to deal with the symptoms experienced by their children
  1. Tez No: 930101
  2. Yazar: EMEL UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİYE GÜL ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada psikoeğitim programının adölesan onkoloji hastalarının annelerinin kaygı düzeylerine, problem çözme becerilerine ve çocukların yaşadıkları semptomlarla başa çıkma becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Deneme modellerinden tek grup ön test-son test modelinde planlanan araştırmada veriler Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi, Çocuk Onkoloji-Hematoloji Kliniğine, onkolojik bir tanı nedeniyle müracaat eden, adölesan yaşta çocuğu olan annelerden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği, Problem çözme Envanteri-Kısa Formu, Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği ve Baş Etme Tutumları Değerlendirme Ölçeği (COPE-R) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı analizler, ki-kare, t testi, ANOVA, Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda adölesan onkoloji hastalarının annelerine uygulanan psikoeğitim programının annelerin kaygı düzeylerine etkisi olmamakla birlikte, problem çözme becerileri ile çocuklarının yaşadıkları semptomlarla başa çıkma becerileri üzerinde anlamlı düzeyde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the psychoeducation program on the anxiety levels of mothers of adolescent oncology patients, their problem-solving skills, and their children's ability to cope with the symptoms they experience. In the research planned in a single group pretest-posttest model, one of the trial models, data were collected from mothers with adolescent children who applied to Trakya University Health Research and Application Center, Pediatric Oncology-Hematology Clinic due to an oncological diagnosis. As a data collection tool; Personal Information Form, State-Trait Anxiety Scale, Problem-Solving Inventory-Short Form, Memorial Symptom Evaluation Scale and Coping Attitudes Evaluation Scale (COPE-R) were used. Descriptive analyses, chi-square, t test, ANOVA, Pearson Correlation tests were used to analyze the data obtained from the research. As a result of the research, it was concluded that although the psychoeducation program applied to mothers of adolescent oncology patients had no effect on the mothers' anxiety levels, it had a significant effect on their problem-solving skills and their children's ability to cope with the symptoms they experienced.