Psikoeğitim programının üniversite öğrencilerinin bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin kullanımına ve mükemmeliyetçi bilişlerine etkisi
Psychoeducation program on the use of university students' cognitive emotion regulation strategy and its effect on cognition perfectionists
  1. Tez No: 366286
  2. Yazar: GÖKTUĞ ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmanın amacı, mükemmeliyetçilikle başa çıkma psikoeğitim programının üniversite öğrencilerinin bilişsel duygu düzenleme stratejilerini kullanma ve mükemmeliyetçilik düzeylerini azaltmaya etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu üniversite öğrencilerinden oluşturulmuştur. 15'i deney ve 15'i kontrol grubunda olmak üzere 30 öğrenci yansız (random) olarak iki eşit gruba ayrılmıştır. Psikoeğitim programlarını deney grubundan 9, kontrol grubundan 7 öğrenci tamamlamıştır. Uygulamanın bitiminden 3 ay sonra deney ve kontrol grubundaki katılımcılara izleme testi uygulanmıştır. Mükemmeliyetçilikle başa çıkma psikoeğitim programının etkililiğini araştırmak amacıyla araştırmada; kontrol gruplu öntest, son test ve izleme testli deney deseni kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan desenin birinci faktörü işlem gruplarını (bir deney, bir kontrol), ikinci faktörü ise bağımlı değişkene ilişkin ölçümleri (sontest ve izleme testi) göstermektedir. Araştırmanın bağımlı değişkeni Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Mükemmeliyetçi Bilişler Envanteri son test ve izleme testi ölçüm puanları, bağımsız değişkeni Mükemmeliyetçilikle Başa Çıkma Eğitim Programıdır (MBÇEP). Araştırmanın başlangıcında deney ve kontrol gruplarında yer alan katılımcılara Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) ve Mükemmeliyetçi Bilişler Envanteri (MBE) ön test olarak uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında deney grubundaki öğrencilere Mükemmeliyetçilikle Başa Çıkma Eğitim Programı (MBÇEP) uygulanmış, kontrol grubuna Kariyer Planlama eğitimi verilmiştir. Deney grubu ile yürütülen programının bitiminden sonra deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilere Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) ve Mükemmeliyetçi Bilişler Envanteri (MBE) son test olarak uygulanmıştır. Bu ölçme araçları, Deney ve Kontrol grubuna verilen eğitimlerin bitiminden üç ay sonra tekrar uygulanmıştır. Deney grubundaki öğrencilerle, 9 oturumdan oluşan ve bilişsel yaklaşımlardaki teorik görüşler, ilke ve tekniklerinden faydalanılarak geliştirilen Mükemmeliyetçilikle Başa Çıkma Psikoeğitim Programı uygulanmıştır. Bilişsel yaklaşıma dayalı geliştirilen mükemmeliyetçilikle başaçıkma psikoeğitim programında; otomatik düşüncelerin belirlenmesi, bilişsel çarpıtmaların saptanması, problem çözme, sokratik sorgulama, medya kullanımı, bilgi verme ve ev ödevi teknikleri kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde öntest puanlarının etkisi çıkarılarak tekrarlı ölçümler için katışıksız varyans analizi (kovaryans analizi) uygulanmıştır. Kovaryans analizi (2x2) öncesi homojenlikleri testleri hesaplanmıştır. Mükemmeliyetçilikle Başa Çıkma Psikoeğitim Programının; öğrencilerin uyumlu ve uyumsuz Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeğinden aldıkları puanlar ile Mükemmeliyetçi Bilişler Envanterinden ve alt boyutlarından (kendini yüksek standartlara göre değerlendirme, kendini olumsuz değerlendirme) aldıkları puanlar üzerinde olumlu etkisinin olmadığı görülmüştür. Sonuçlar, literatüre dayalı olarak tartışılmış ve ileride yapılacak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the cope with perfectionism psychooeducational program performed on student on the usage of cognitive emotion regulation strategies and reduction in perfectionism levels. The working group of the study was compromise from university students. 30 students were divided randomly into two groups as 15 experimental groups and 15 control goups. 9 students from experimental group and 7 students from control group completed psychoeducational programs. 3 months after experimental application, Following test was performed on participants of control and experimental groups To investigate efficiency of cope with perfectionism psychoeducational program, pretest with control group, experimental pattern with posttest and following test were used in the study. First factor of pattern used in the study shows process groups (an experiment, a control), second factor of pattern also demonstrates measurement relation with dependent variation (posttest and following test). Dependent variable of the study is Cognitive Emotion Regulation Scale and Perfectionism Cognition Inventory posttest and following test measurement points; independent variable of it is education program of cope with perfectionism (EPCP) Cognitive emotion regulation levels and perfectionism cognitive levels of students of experimental and control groups at the stages of pretest, posttest and following test were evaluated by“Cognitive Emotion Regulation Scale”and“Perfectionism Cognition Inventory”respectively. Qualitative data of the investigation were obtained with semi-structured question forms for the purpose of obtaining their opinions, about how the students of experimental group benefited from meeting processing and regarding what they live. The said documents were given twice after completing experimental procedure, and during the following scales for getting individual evaluations of students in experimental group regarding acquisitions which they obtained from intervention program performed on them. Analysis of qualitative data was done with document investigation method. Cope with perfectionism psychoeducational program comprising from 9 meeting and developed by using his theorical opinion, principle and techniques in cognitive approachs were performed with students in the experimental group. Detection of automatic thoughts and cognitive distortion, determination and usage of alternative thoughts, homework technics were used in the cope with perfectionism psychoeducational program with regard to cognitive approachs. In data analyze, covariance analyze for repeated measures is performed with ignoring effect of pretest scores. Before covariance analyze, homogeneity tests are computed. There was no positive effect of“cope with perfectionism psychoeducational program”on points which the students got from adaptive and maladaptive cognitive emotion regulation scale was not found. Similarly, there was also no positive effect of“cope with perfectionism psychoeducational program”on points which student got from Perfectionism Cognition Inventory and sub-extents (self evaluation according to high standards, negative self evaluation) was seen. Results were discussed according to litterateur and suggestions were presented for future directions.