Kullanılmış bataryalardan grafit anot materyalinin geri dönüştürülmesi
Recycling graphite anode material from used batteries
  1. Tez No: 930128
  2. Yazar: AYŞE BERİL TİLKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA TELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batarya Sistemleri ve Hidrojen Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada1,8 V altında kalan atık lityum-iyon pillerin geri dönüşüm süreçleri ve geri dönüştürülen malzemelerin yeniden değerlendirmesi üzerine çalışılmıştır. Geri kazanılan anot malzemesi, hidrometalurjik ve pirometalurjik yöntemlerle saflaştırılmıştır. Analiz sonucunda %99,97 oranla grafitin kalite standartlarını karşılayan ve ticari pil uygulamaları için uygun bir malzeme olduğunu göstermiştir. Çalışmanın sonunda, geri dönüştürülmüş anotlar farklı oranlarda aktifleştirilerek test edilip yeni piller yapılmış ve performansları karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, hem geri dönüşüm sürecinin etkinliğini hem de geri kazanılmış malzemelerin yeniden kullanım potansiyelini ortaya koymuştur. Atık lityum-iyon pillerin geri dönüşümü, çevresel kirliliğin azaltılması ve sınırlı doğal kaynakların korunması için büyük önem taşımaktadır. Bu süreç, enerji sektöründe sürdürülebilirliği desteklemekle birlikte değerli hammaddelerin ekonomiye kazandırılması yoluyla ekonomik faydalar da sağlamaktadır. Bu tür çalışmalar, döngüsel ekonomi hedefleri doğrultusunda yenilikçi ve çevre dostu çözümler geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the recycling processes of waste lithium-ion batteries below 1.8 V and the re-evaluation of recycled materials were studied. The recovered anode material was purified by hydrometallurgical and pyrometallurgical methods. The analysis showed that 99.97% of graphite is a material that meets quality standards and is suitable for commercial battery applications. At the end of the study, recycled anodes were tested by activating them at different rates, new batteries were made and their performances were compared. The results obtained revealed both the effectiveness of the recycling process and the reuse potential of recovered materials. Recycling waste lithium-ion batteries is of great importance to reduce environmental pollution and protect limited natural resources. This process supports sustainability in the energy sector and also provides economic benefits by bringing valuable raw materials into the economy. Such studies contribute to the development of innovative and environmentally friendly solutions in line with circular economy goals.