İskeletten ölüm zamanı tahmininde kullanılan yöntemlerin uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A study on the evaluation of the applicability of methods used in estimating time of death from skeletal remains
  1. Tez No: 930127
  2. Yazar: İLAYDA ŞAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Antropoloji, Forensic Medicine, Anthropology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İskelet kalıntılarından ölüm zamanı tahmini adli tıp ve adli antropolojinin en zor alanlarındandır ve doğru bir biçimde belirlenmesi, adli soruşturmalarda ve adli vakaların çözülmesi açısından kritik öneme sahiptir. Bu tezde, iskeletten ölüm zamanı tahmininde kullanılan çeşitli yöntemlerin uygulanabilirlik düzeyleri, rutinde kullanılabilirlikleri, avantajları ve dezavantajları, birbirlerine olan üstünlükleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Kemiklerin makroskobik ve morfolojik analizleri, adli entomolojik incelemeler, adli botanik ve radyokarbon tarihlendirme metodu gibi geleneksel yöntemler uygulanabilirlikleri açısından irdelenmiştir. Moleküler teknikler, kemiluminesans ve UV floresans yöntemleri, radyoizotop analizleri, spektroskopik incelemeler ve kemik içerik analizleri gibi güncel yöntemlerin artı ve eksi yönleri ele alınmıştır. Farklı ortam koşullarına maruz kalmış iskeletlerin incelenmesinde kullanılan yöntemlerin güvenilirlik ve doğruluk düzeylerini ortaya çıkarmaya çalışılmıştır. Ayrıca, mevcut yöntemlerin sınırlamalarını ve geliştirilme potansiyellerini değerlendirerek, gelecekte daha kesin ve güvenilir tahminler yapılabilmesi için öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak, bu tez, iskeletten ölüm zamanı tahmininde kullanılan yöntemlerin pratik uygulanabilirliğini değerlendirmek ve adli bilim alanında bu yöntemlerin daha etkin bir şekilde kullanılabilmesi için öneriler sunmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu çalışma, adli bilim pratiğine katkı sağlamak amacıyla, iskeletten ölüm zamanı tahmininde kullanılan yöntemlerin bilimsel temelini güçlendirmeyi ve adli süreçlerde daha güvenilir sonuçlara ulaşmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Estimating time of death from skeletal remains is one of the most difficult areas of forensic medicine and forensic anthropology, and its accurate determination is critical for forensic investigations and solving criminal cases. In this thesis, the applicability, routine use, advantages and disadvantages, advantages over each other of various methods used in the estimation of time of death from skeletal remains are evaluated. Traditional methods such as macroscopic and morphological analysis of bones, forensic entomological examinations, forensic botany and radiocarbon dating methods are examined in terms of their applicability. The pros and cons of current methods such as molecular techniques, chemiluminescence and UV fluorescence methods, radioisotope analysis, spectroscopic examinations and bone content analysis are discussed. The reliability and accuracy of the methods used in the examination of skeletons exposed to different environmental conditions are analyzed. Furthermore, the limitations of the current methods and their potential for improvement are evaluated and recommendations are presented for more precise and reliable predictions in the future. In conclusion, this thesis is designed to evaluate the practical applicability of the methods used in time of death estimation from skeletons and to provide recommendations for more effective use of these methods in forensic science. In order to contribute to the practice of forensic science, this study aims to strengthen the scientific basis of the methods used in time of death estimation from skeletal remains and to reach more reliable results in forensic processes.