Türkiye'nin imajı ve uluslararası tanıtımında kültürel mirasın rolü
Turkey's image and the role of cultural heritage in international promotion
  1. Tez No: 930132
  2. Yazar: CEYDA ÖZTOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılabilmesi adına korunması gerektiği hususu 21. yüzyılda dünyanın hassasiyetle üzerinde durduğu konulardan biri hâline gelmiştir. İnsanları bir araya getiren kültürel değerlerin aidiyet duygusunu artırarak toplum olma bilincini aşıladığı, stratejik iletişim çalışmalarının yardımıyla da ülkenin tanınırlık ve imajına katkı sağladığı bilinmektedir. Ülkelerin sahip oldukları doğal güzelliklerle birlikte kültürel değerlerini geniş kitlelere etkin ve etkili bir biçimde ulaştırmanın yöntemlerinden biri de uluslararası turizm tanıtım faaliyetleridir. Özellikle 20. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan alternatif turizm anlayışı ülkeleri bilhassa doğal ve kültürel çeşitliliklerini ön plana çıkararak hedef kitleler tarafından da fark edilme yarışına yöneltmiştir. Paleolitik Dönemden Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar sayısız tarihi olaya tanıklık eden Türkiye coğrafyası, her köşesinde farklı pek çok medeniyete ait nadide eserler barındırmaktadır. Peki bu değerlerin ülke tanıtımındaki rolü ve ülke imajına olan katkısı nedir? Mevcut çalışmayla kültürel miras ögelerinin uluslararası tanıtım ve imaj çalışmalarındaki rolünün anlaşılması hedeflenmiştir. Bu amaçla, Türkiye'nin kalkınma planlarında yer alan doğal ve kültürel değerler ile tanıtım ve ülke imajı faaliyetlerine yönelik hedefler incelenmiş, bu kapsamda planlanmış olan yol haritası değerlendirilmiştir. Ülke hedefleri göz önünde bulundurularak doğal ve kültürel miras ögelerinin uluslararası tanıtım faaliyetlerinde kullanımı, GoTürkiye Instagram hesabına ait paylaşımlar üzerinden analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, söz konusu alanlarda ulusal ve uluslararası uzmanların kişisel görüşlerine başvurulmuş, elde edilen bilgiler ışığında Türkiye'nin tanıtım ve imaj çalışmalarını geliştirmeyi amaçlayan önerilerde bulunulmuştur. Araştırma neticesinde kalkınma planlarının genelinde ülkenin tanıtım faaliyetlerine yönelik ilerlemenin hedeflendiği, GoTürkiye Instagram gönderilerinde doğal ve kültürel miras ögelerinin kullanımında artış izlendiği ve kültürel miras alanında son yıllarda belirgin adımlar atıldığı görülmüştür. Bir yumuşak güç unsuru olan kültürel miras ögelerinin sürdürülebilir turizm politikaları çerçevesinde ülke tanıtımında kullanımına ağırlık verilmesi ve bu kapsamda ülke imajının güçlendirilmesi konularının üzerinde durulması gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need to protect cultural values in order to pass them on to future generations has become one of the most sensitive issues of the 21st century. It is known that cultural values that bring people together increase the sense of belonging and awareness of being a community, and contribute to the recognition and image of the country with the help of strategic communication studies. International tourism promotion activities are one of the methods to effectively and efficiently communicate the cultural values of countries along with their natural beauties to large masses. The understanding of alternative tourism, especially since the end of the 20th century, has led countries to compete to be recognised by target audiences by highlighting their natural and cultural diversity. The geography of Türkiye, which has witnessed countless historical events from the Paleolithic period to the early years of the Republic, contains unique artefacts from many different civilisations in every corner. What is the role of these values in the promotion of the country and their contribution to the country's image? This study aims to understand the role of cultural heritage elements in international promotion and image studies. To this end, the study examined the objectives for natural and cultural values, promotion and image studies in Türkiye's development plans and evaluated the road map planned in this context. Considering the country targets, the use of natural and cultural heritage elements in international promotion activities was analysed through the posts of GoTürkiye Instagram account. Within the scope of the research, the personal opinions of national and international experts in these fields were consulted and, in light of the information obtained, recommendations were made to improve Türkiye's promotional and image activities. As a result of the research, it has been observed that the country's promotional activities are targeted in most of the development plans, there has been an increase in the use of natural and cultural heritage elements in GoTürkiye Instagram posts, and significant steps have been taken in the field of cultural heritage in recent years. It is concluded that the use of cultural heritage elements, which are soft power elements, should be emphasised in the promotion of the country within the framework of sustainable tourism policies, and in this context, the issue of strengthening the country's image should be emphasised.