Okul öncesi dönem çocuklarının bilgi işlemsel düşünme becerileri ile örüntü becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between preschool children's computational thinking skills and pattern skills
- Tez No: 930131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, 5-6 yaşlarındaki çocukların bilgi işlemsel düşünme becerileri ile örüntü tanıma becerileri arasındaki ilişkiyi inceleyerek bu eksikliği gidermeyi hedeflemektedir. Araştırma, nicel bir yaklaşım benimsenerek korelasyonel bir tasarımla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, çocuklar ve ailelerine ilişkin bilgileri elde etmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Çocukların BİD becerilerini belirlemek için, Relkin ve diğerleri (2020) tarafından geliştirilen ve Metin, Başaran, Yıldırım-Seheryeli ve Kalyenci (2022) tarafından Türkçeye uyarlanan“Erken Çocukluk Döneminde Bilgi İşlemsel Düşünme Ölçeği/TechCheck-K”kullanılmıştır. Çocukların örüntü becerilerini belirlemek için ise, Güven ve arkadaşları (2019) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Örüntü Becerileri Testi-Kısa Formu”kullanılmıştır. Çalışmada, 61-72 aylık 183 çocuktan veri toplanmış ve aynı gün içerisinde TechCheck-K Testi (BİD) ve Örüntü Testi (ÖT) uygulanmıştır. Bulgular, BİD puanlarındaki varyansın %22'sinin, örüntü tanıma testinden elde edilen puanlarla anlamlı bir şekilde açıklandığını ve bunun BİD'in önemli bir parçası olduğuna dair teorik çerçeveyi desteklediğini ortaya koymaktadır. Araştırma, matematiksel beceriler ile BİD arasındaki ilişkiyi daha geniş bir perspektiften incelemek amacıyla daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurgulamaktadır. Bu sayede, farklı matematiksel becerilerin BİD gelişimine nasıl katkı sağladığına dair daha derin bir anlayış elde edilerek eğitim uygulamaları ve politikaları üzerinde etkili olabilecek çıkarımlar yapılabilir. Bu çalışma, erken çocukluk eğitiminde BİD ve matematiksel beceriler arasındaki bağlantıyı anlamada önemli bir boşluğu doldurmakta ve alana yönelik değerli sonuçlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to address this gap by examining the relationship between computational thinking and pattern recognition skills of children aged 5-6 years. The study was conducted using a quantitative approach and a correlational design. The“Personal Information Form”was used as the data collection tool in the research to obtain information about children and their families. The“Early Childhood Computational Thinking Scale/TechCheck-K”developed by Relkin et al. (2020) and adapted to Turkish by Metin, Başaran, Yıldırım-Seheryeli, and Kalyenci (2022) was used to determine children's CT skills. The“Preschool Pattern Skills Test-Short Form”developed by Güven et al. (2019) was used to determine children's pattern skills. Data were collected from 183 children aged 61-72 months, and the TechCheck-K Test and Pattern Test were administered on the same day. The findings show that 22% of the variance in CT scores is significantly explained by the scores obtained from the pattern recognition test, supporting the theoretical framework that pattern recognition is an important part of CT. The research highlights the need for further studies to examine the relationship between mathematical skills and CT from a broader perspective. In this way, a deeper understanding of how different mathematical skills contribute to CT development can be obtained and inferences can be made that may have an impact on educational practices and policies. This study fills an important gap in understanding the link between CT and mathematical skills in early childhood education and provides valuable implications for the field.