Küreselleşme süreçlerinin çevresel performansa etkisi ve yenilenebilir enerjinin rolü: Yumuşak geçişli panel regresyon yaklaşımı
The impact of globalization processes on environmental performance and the role of renewable energy: A smooth transition panel regression approach
  1. Tez No: 930134
  2. Yazar: METEHAN ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM DEMİR TOKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, ekonomik küreselleşmenin çevresel kalite üzerindeki etkisinin tahmin edilmesi ve yenilenebilir enerjinin bu etkideki rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, yenilenebilir enerji hem üretim hem tüketim bağlamında iki ayrı değişken olarak iki ayrı modelde ele alınmış ve elde edilen bulgular birbiriyle karşılaştırılmıştır. Çalışma kapsamında, Küresel Yeşil Ekonomi Endeksi 2022 raporuna göre en iyi performansı gösteren ilk 5 ülke (İsveç, İsviçre, Norveç, Fransa ve Danimarka) ve Türkiye'nin 1976-2021 yılları arası yıllık verileri kullanılmıştır. Söz konusu ülkelere ait veriler, değişkenler arasındaki doğrusal olmayan dinamikleri yakalayabilmek adına Yumuşak Geçiş Panel Regresyon modeli ile analiz edilmiştir. Doğrusal olmayan bu yaklaşım ile küreselleşme ve çevre kirliliği arasındaki ilişki, yenilenebilir enerjinin (eşik değişken) üretim ve tüketim düzeyine bağlı olarak homojen rejimlere ayrılmış ve rejime özgü yorumlar yapılmıştır. Ampirik bulgulara göre, eşik değişkenin yenilenebilir enerji tüketimi olduğu ilk modelde ekonomik küreselleşme ile çevre kirliliği arasında üç rejimli doğrusal olmayan bir ilişki olduğu görülmüştür. Yenilenebilir enerji üretiminin eşik değişken olarak belirlendiği ikinci modelde ise doğrusal olmayan bu ilişki iki rejimli bir ilişkiye dönüşmüştür. Her iki modelde de, ekonomik küreselleşmenin başlangıçta çevresel sürdürülebilirliği olumsuz yönde etkileyen bir faktör olduğu saptanmıştır. Ancak, üretim ya da tüketim bağlamında yenilenebilir enerjinin belirli bir eşik seviyesini aştığı durumda ise bu etkinin olumlu yönde değiştiği bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, yenilenebilir enerjinin ekonomik küreselleşme ile çevre performans arasındaki ilişkide kritik rol oynadığını gösteren bu çalışmada, ülkelerin çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşması yönünde atılacak adımlarla ilgili politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to estimate the impact of economic globalization on environmental quality and to determine the role of renewable energy in this impact. For this purpose, renewable energy is considered in two separate models as two separate variables in the context of both production and consumption, and the findings obtained are compared with each other. For this purpose, the annual data of the top 5 countries (Sweden, Switzerland, Norway, France, and Denmark), which have the best performance according to the Global Green Economy Index 2022 report, and Turkey are used for the period 1976-2021. The data of these countries are analyzed with the Panel Smooth Transition Regression model in order to capture the non-linear dynamics between the variables. With this nonlinear approach, the relationship between globalization and environmental pollution is divided into homogeneous regimes depending on the level of production and consumption of renewable energy (threshold variable), and regime-specific interpretations are made. According to the empirical findings, there is a three-regime nonlinear relationship between economic globalization and environmental pollution in the first model, where the threshold variable is renewable energy consumption. In the second model, where renewable energy production is the threshold variable, this nonlinear relationship is transformed into a two-regime relationship. In both models, economic globalization is initially found to be a factor that negatively affects environmental sustainability. However, it is found that this effect changes positively when renewable energy exceeds a certain threshold level in the context of production or consumption. As a result, this study, which shows that renewable energy plays a critical role in the relationship between economic globalization and environmental performance, provides policy recommendations on the steps to be taken for countries to achieve their environmental sustainability goals.