Gerı̇atrı̇k hastalarda cı̇nsel aktı̇vı̇teyı̇ etkı̇leyen faktörler
Factors affecting sexual activity in geriatric patients
- Tez No: 930135
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma, geriatri polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerde cinsel aktiviteyi etkileyen faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Fiziksel, mental ve sosyal değişimlerin cinsel işlev üzerindeki etkilerini belirleyerek yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırmaya yönelik çözüm önerileri sunulması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Polikliniğine başvuran 65 yaş üstü 229 hasta (105 erkek, 124 kadın) dahil edilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri, kronik hastalıkları (DM, HT, HL, KAH, KBH, SVO, demans, parkinson), antropometrik ölçümleri ve çeşitli klinik ölçekler (GDS, EQ-5D, SARC-F) değerlendirilmiştir. Erkeklerin cinsel fonksiyonları Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF-15), kadınların ise Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI) ile ölçülmüştür. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 70,98 ± 5,36 yıl olup, % 54'ü kadındı. Cinsel işlev bozukluğu olan bireylerin yaş ortalaması, bozukluğu olmayanlara kıyasla her iki cinsiyette de anlamlı derecede yüksek bulundu (kadınlar için p=0.023,erkekler için p=0.010). Erkeklerde FRAIL skoru, cinsel işlev bozukluğu olan grupta anlamlı olarak yüksek tespit edildi (p=0.029). ROC analizi, yaşın cinsel işlev bozukluğu için belirleyici bir faktör olduğunu gösterdi (kadınlar için cut-off: 67,5 yıl, AUC=0.704,p
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the factors affecting sexualactivity in individuals aged 65 and older who visit the geriatric out patient clinic. It seks to determine the effects of physical, mental, and social changes on sexual function and to propose solutions to improve the quality of life in elderly individuals. Materials and Methods: The study included 229 patients (105 men, 124 women) aged 65 and older who visited the Geriatric Out patient Clinic of Gaziantep University Faculty of Medicine. Demographic characteristics, chronic diseases (DM, HT, HL, CAD, CKD, stroke, dementia, Parkinson's disease), anthropometric measurements, and various clinical scales (GDS, EQ-5D, SARC-F) were evaluated. Male sexual function was assessedusing the International Index of Erectile Function (IIEF-15), while female sexual function was evaluated using the Female Sexual Function Index (FSFI). Results: The mean age of the patients was 70.98 ± 5.36 years, with 54% being female. Individuals with sexual dysfunction had significantly higher meanages compared to those with out dysfunction in both genders (p=0.023 forwomen, p=0.010 for men). In men, the FRAIL score was significantly higher in those with sexual dysfunction (p=0.029). ROC analysis indicated that age was a strong predictor of sexual dysfunction (cut-off: 67.5 years, AUC=0.704,p