Yolsuzluk ve makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki
The relationship between corruption and macroeconomic variables
  1. Tez No: 930141
  2. Yazar: AYÇANUR GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA YAKICI AYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dünya genelinde yolsuzluk olgusu, uzun yıllar boyunca pek çok araştırmanın odak noktalarından biri olmuştur. Yolsuzluğun ortadan kaldırılması ya da en azından azaltılması için yolsuzluğun sebepleri ve bu durumu etkileyen çeşitli faktörler üzerine çok sayıda ampirik çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalarda, yolsuzluğun ölçülmesi için olgunun farklı yönlerini temsil eden çeşitli göstergeler kullanılmakla birlikte, en yaygın kullanılan ve kabul görmüş olanı yolsuzluk algılama endeksi CPI'dır. Bu tez çalışmasının temel amacı da yolsuzluğun makroekonomik faktörlerle ilişkisini gelir seviyesine göre gruplandırılmış toplam 123 ülke için yeniden incelemektir. Çalışmanın temel motivasyonlarından biri en uygun ve en doğru analiz yöntemlerinin kullanılması ile güvenilir ve geçerli bulguların elde edilmesidir. Zira literatürdeki pek çok araştırmada 2012 öncesi ve sonrası dönem için CPI verilerinin basit bir şekilde ölçek dönüşümü yapılarak kullanıldığı ve bu nedenle bazı hatalı bulgular elde edildiği ve yorumlar yapıldığı gözlenmiştir. Oysa 2012 yılında CPI hesaplanmasında sadece ölçek değil, aynı zamanda hesaplama metodu da değiştirilmiştir. Bu çalışmada söz konusu değişiklik göz önünde bulundurularak yalnızca 2012 sonrası dönem ele alınmış ve 2012-2021 dönemine ait veriler panel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Bir diğer motivasyon ise yolsuzluk konusundaki çalışmalarda hemen hiç ya da çok az kullanılmış olan ancak değişkenler arası ilişkileri daha derinlemesine anlama imkânı veren kuyruk bağımlılık incelemeleridir. Bu amaçla panel veri analizinin ardından Kopula analizi uygulanmıştır. Panel veri analizi sonuçları; gelir seviyesi yüksek ülkeler için kişi başına ekonomik büyüme oranının yolsuzluğu azalttığı, insani gelişmişlik seviyesi, işsizlik ve enflasyon oranının ise yolsuzluğu artırdığı şeklindedir. Orta gelir grubunda işsizlik oranı, kamu harcamaları, kişi başına ekonomik büyüme oranı ve insani gelişmişlik seviyesi yolsuzluğu azaltmakta iken; enflasyon ise yolsuzluğu artırıcı bir faktördür. Düşük gelir grubunda, insani gelişmişlik seviyesi ve enflasyon oranı yolsuzluğu azaltmaktadır. GINI endeksinin modele dâhil edildiği 38 ülke verili yüksek gelir grubunda ise 45 yüksek gelirli ülke grubu sonuçlarıyla aynı bulgular elde edilmiştir. Kopula analizi sonuçları ise gelir gruplarına göre değişen kuyruk bağımlılıkları sergilemiştir. Buna göre CPI ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiler veri setinin alt veya üst uç değerlerine yaklaştıkça gücünü yitirmekte veya daha da güçlenebilmektedir. Literatürdeki mevcut olanların aksine ortaya çıkan bazı ampirik bulguların, yolsuzluk-makroekonomi ilişkisine dair farklı bir perspektif kazandırdığı ve daha kapsamlı bir anlayış geliştirilmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of corruption has been one of the focal points of many studies around the world for many years. In order to eliminate or at least reduce corruption, a large number of empirical studies have been conducted on the causes of corruption and the various factors affecting it. In these studies, various indicators representing different aspects of the phenomenon have been used to measure corruption, but the most widely used and accepted is the corruption perception index (CPI). The main objective of this thesis is to re-examine the relationship between corruption and macroeconomic factors for a total of 123 countries grouped by income level. One of the main motivations of the study is to obtain reliable and valid findings by using the most appropriate and accurate analysis methods. In fact, it has been observed that many studies in the literature have used CPI data for the period before and after 2012 by simply scale-transforming the CPI data, and therefore, some erroneous findings and interpretations have been made. However, in 2012, not only the scale but also the calculation method of the CPI was changed. In this study, considering this change, only the post-2012 period is considered and the data for the period 2012-2021 are analyzed using the panel data method. Another motivation is tail dependence analysis, which has been used little or not at all in studies on corruption but provides a deeper understanding of the relationships between variables. For this purpose, panel data analysis was followed by Copula analysis. The results of the panel data analysis show that for high-income countries, the economic growth rate per capita decreases corruption, while the level of human development, unemployment and inflation rate increase corruption. In the middle income group, unemployment rate, public expenditures, economic growth rate per capita and human development level decrease corruption, while inflation is a factor that increases corruption. In the low-income group, the level of human development and the inflation rate reduce corruption. In the high-income group with 38 countries, where the GINI index is included in the model, the same findings are obtained with the results of 45 high-income countries. The results of the copula analysis, on the other hand, showed varying tail dependencies across income groups. Accordingly, the relationships between the CPI and macroeconomic variables may become stronger or weaker as they approach the lower or upper extremes of the data set. Contrary to the existing literature, some of the empirical findings provide a different perspective on the corruption-macroeconomics relationship and may contribute to a more comprehensive understanding.