Çocuğun vücut bütünlüğüne yönelik tıbbi müdahalelerde ceza hukuku açısından kendi geleceğini belirleme hakkı
The child's right to self-determination from the perspective of criminal law in terms of medical interventions on the bodily integrity
- Tez No: 930140
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YENERER ÇAKMUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Çocukların kendi geleceğini belirleme hakkının bulunup bulunmadığı, çocukların velayet altında bulunmaları nedeniyle de tartışmalı bir konudur. Çocuğun üstün yararı ilkesi ile velayetin kullanılmasına dair hükümler bu gibi durumlarda çatışmalı hale gelebilmekte, hangisinin öncelikli olarak uygulanması gerektiği konusunda farklı görüşler ortaya atılabilmektedir. Özellikle vücut bütünlüğü üzerinde gerçekleştirilen tıbbi müdahaleler açısından durum ayrıca ele alınmalıdır. Çocuğun ayırt etme gücüne sahip olmadığı dönemlerde gerçekleştirilen tıbbi müdahalelerde ebeveynin rızasının yeterli olup olmadığı konusunda değerlendirme yaparken çocuğun üstün yararının da gözden kaçırılmaması gerekmektedir. Özellikle çocukluk dönemi aşıları, topuk kanı testleri, interseksizm durumları ve sünnet uygulamaları çocuğun henüz yapılan müdahalenin hukuki anlam ve önemini algılayamayacağı bir dönemde gerçekleştirilmektedir. Ayırt etme gücünü kazanmaya başladığı dönemden itibaren gerçekleştirilen bazı tıbbi müdahalelerde ise çocuğun rızasının tek başına yeterli olup olmayacağı ve ebeveynin müdahale sınırlarının ne olduğunun belirlenmesi önem arz etmektedir. Çocuğun rızasının alınamadığı dönemlerde ebeveynin rızasıyla yapılan tıbbi müdahalelerde ya da çocuk ayırt etme gücüne sahip olma yaşına geldikten sonra çocuğun rızası hilafına gerçekleştirilen tıbbi müdahalelerde ceza sorumluluğunun tartışılması gerekliliği de çalışmanın ceza hukuku açısından değerlendirilmesinde önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The question of whether children have the right to self-determination is a controversial issue, particularly due to the fact that being under custody. The principle of the child's best interest and the provisions regarding the use of custody may conflict in such cases, and different views may arise regarding on which should take precedence. The situation should be addressed separately in terms of medical interventions carried out on the bodily integrity of the child. When evaluating whether the consent of the parent is sufficient in medical interventions conducted during periods when the child does not have the capacity of discernment, the best interests of the child should not be overlooked. In particular, childhood vaccinations, heel prick tests, intersexism and circumcision practices are carried out during a time when the child is unable to comprehend the legal meaning and importance of the intervention. In some medical interventions performed from the period when the child begins to gain the ability of discernment it is important to determine whether the child's consent alone will be sufficient and to clarify the boundaries of parental intervention. In cases where the child's consent cannot be obtained, the necessity of discussing criminal liability in medical interventions carried out with the consent of parent, or in cases where medical interventions are carried out against the child's will after they have reached the age of discernment, holds a significant place in the evaluation of the study from a criminal law perspective.