Alçak gerilim havai elektrik dağıtım hatlarında çıplak ve izoleli alüminyum iletkenlerin tasarımı ve izoleli alüminyum iletkenin uygulaması
Design of bare ‒ insulated aluminum conductors in low voltage aerial electricity distribution lines and application of insulated aluminum conductor
- Tez No: 930147
- Danışmanlar: PROF. LEVENT SEYFİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, alçak gerilim havai elektrik dağıtım hatlarında çıplak ve izoleli alüminyum iletkenlerin tasarımı ve izoleli alüminyum iletkenin uygulamasını göstermek için yapılmıştır. Araştırma Konya ili Ahırlı ilçesi Büyüköz mahallesinde bulunan dağıtım trafosunun b kolu referans alınarak hazırlanmıştır. Referans alınan trafo kolunun mevcut durumu gösterilmiş olup mevcut hat üzerinde çıplak ve izoleli (yalıtılmış) alüminyum iletkenlerin tasarımları yapılmıştır. Tasarımda güç yoğunluğu yöntemi kullanılmıştır. Aynı zamanda bu iletkenlerin karşılaştırmalı olarak ekonomik, teknik ve güvenlik analizleri verilmiştir. Sonuç olarak çıplak alüminyum iletkenlerin, izoleli alüminyum iletkenlere nazaran olumsuzluklarının daha çok olduğu görülse de çıplak ve izoleli alüminyum iletkenler tüm yönleriyle değerlendirilmiştir. Bu çalışma elektrik dağıtım tesisleri için ayrılan büyük yatırım bütçelerinin doğru yönlendirilmesinde önemli bir yere sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to demonstrate the design of bare and insulated aluminum conductors and the application of insulated aluminum conductors in low voltage overhead power distribution lines. The research was prepared by taking the branch b of the distribution transformer located in Büyüköz neighborhood of Ahırlı district of Konya province as reference. The current status of the referenced transformer branch is shown and the designs of bare and insulated aluminum conductors on the existing line are made. The power density method is used in the design. At the same time, comparative economic, technical and safety analyzes of these conductors are given. As a result, although it is seen that bare aluminum conductors have more disadvantages than insulated aluminum conductors, bare and insulated aluminum conductors have been evaluated in all their aspects. This study will have an important place in the correct direction of the large investment budgets allocated for electricity distribution facilities.