Futbolcularda yön değiştirme hızının tepki sürelerindeki gecikme, anaerobik güç ve adımlama asimetrisi açısından incelenmesi
Investigation of change of direction speed in football players in terms of delay in reaction times, anaerobic power and stepping asymmetry
- Tez No: 930148
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmada futbolcularda yön değiştirme hızının tepki sürelerindeki gecikme, anaerobik güç ve adımlama asimetrisi açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 8-16 yaş aralığında 110 erkek futbolcu (yaş: X̅=11.8±2.3 yıl, boy: X̅=155.2 ±13.4 cm, kilo: X̅=44.3±11.7 kg) gönüllülük esasıyla katılmıştır. G*Power (3.1.9.7.) analizi (F test, regresyon analizi) ile 0,95 güç düzeyinde örneklem büyüklüğü 107 kişi olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların yön değiştirme hızının tespiti için sağ ve sol yöne yön değiştirme ve hızlanma testi, tepki süresindeki gecikme için görsel reaksiyon testi, anaerobik güç tespiti için dikey sıçrama testi ve adımlama asimetrisi tespiti için adımlama testi uygulanmıştır. Test verileri Microsoft Excel 2016 programına aktarılmış, verilerin istatistiksel analizinde SPSS 23.0 (IBM, Armonk, NY, ABD) paket programı kullanılmıştır. Yön değiştirme yordanan değişken, tepki gecikme süresi, anaerobik güç ve adımlama asimetrisi yordayıcı değişken olarak ele alınmıştır. Yordanan ve yordayıcı değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için pearson korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. İstatistiksel analiz olarak linear regresyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the change of direction speed in soccer players in terms of latency in reaction times, anaerobic power and stepping asymmetry. 110 male soccer players between the ages of 8-16 years (age: X̅=11.8±2.3 years, height: X̅=155.2 ±13.4 cm, weight: X̅=44.3±11.7 kg) participated in the study voluntarily. With G*Power (3.1.9.7.) analysis (F test, regression analysis), the sample size was determined as 107 people at 0.95 power level. Right and left change of direction and acceleration tests were applied to determine the participants' change of direction speed, visual reaction test for latency in reaction time, vertical jump test for anaerobic power determination and stepping test for stepping asymmetry determination. The test data were transferred to Microsoft Excel 2016 and SPSS 23.0 (IBM, Armonk, NY, USA) package program was used for statistical analysis of the data. Change of direction was considered as the predicted variable and latency in reaction time, anaerobic power and stepping asymmetry were considered as the predictor variables. Pearson correlation coefficients were calculated to evaluate the relationship between the predicted and predictor variables. Linear regression analysis was applied as statistical analysis.