Hemodiyaliz ve periton diyalizi hastalarında conut skorunun mortalite ve diyaliz ilişkili morbidite ile ilişkisi
Association of conut score with mortality and dialysis-related morbidity in hemodialysis and periarterial dialysis patients
- Tez No: 930149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışma hemodiyaliz (HD) ve periton diyalizi (PD) uygulanan hastalarda diyaliz başlangıcındaki CONUT skoru ile sonraki tüm nedenlere bağlı mortalite ve diyalize bağlı morbidite (HD ve PD hastaları arasında ayrı ayrı teknik sağkalım, peritonit sıklığı, vasküler komplikasyonlar) arasındaki ilişkiyi aydınlatmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, retrospektif, gözlemsel ve tek merkezli bir çalışmadır. Araştırma SBÜ Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hemodiyaliz ve Periton Diyalizi Ünitelerinde takip edilen hastaların verilerine dayanmaktadır. Veri toplama sürecinde hastaların demografik bilgileri, klinik özellikleri, laboratuvar verileri ve diyalizle ilgili komplikasyonlarına yönelik detaylar analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanılmıştır. Bulgular: 2004-2024 yılları arasında PD yapılan 241 hasta ve 2019-2024 yılları arasında HD tedavisi gören 120 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. HD ve PD alan tüm hastaların; ortalama başlangıç yaşı 54 (45-66) iken ortalama sonlanma yaşı 57 (49-68)'dir. Bu hastaların % 50,7 (183 kişi)'si erkek iken % 49,3 (178 kişi)'ü kadındır. Ortalama diyaliz süresi ise 35 aydır. PD alan hastalarda DM, IKH ve kalp yetmezliği tanısı HD alan hastalara göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur (sırasıyla p=0,033; p=0.047; p=0.007). Ayrıca hipertansiyon tanısı ise PD hastalarında anlamlı olarak daha yüksektir (p: 0.009). Nörolojik ve Ürolojik hastalıklarda ise anlamlı bir fark bulunmamıştır. PD hastalarında peritonit % 57,3, periton kateter sızıntısı % 7,5 oranında görülmektedir. HD hastalarında ise AV fistül problemi % 30,8 kateter enfeksiyonu % 40 oranında görülmektedir. PD hastalarının %20,6'sı peritonit, % 9,1'i kateter disfonksiyonu, %11,1'i diyaliz yetersizliği, %7,1'i hasta isteği nedenli olmak üzere % 47,9 hasta HD'ye geçmiştir. PD sonlanan hastalar arasında %37,1'i ölüm nedenli iken %12,5'i böbrek nakli nedenlidir. Tüm RRT alan hastalar karşılaştırıldığında CONUT skorunun ex olan hastalarda sağ kalan hastalara kıyasla anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır (p: 0.001). Tüm RRT alan hastaların sosyodemografik verileri CONUT skoruna göre incelendiğinde CONUT skoru yüksek olan grubun anlamlı olarak diyalize başlangıç yaşı daha geç, primer böbrek hastalığı süresi daha kısa, diyaliz süresi daha kısa olarak saptanmıştır (sırasıyla p=0.001; p=0.009; p=0.007). PD hastaları CONUT skoruna göre gruplandırıldığında; CONUT skoru yüksek olan grup anlamlı olarak daha fazla mortal seyretmiştir (p: 0.009). CONUT skoru yüksek olan grupta periton diyaliz süresi ve periton kateter süresi anlamlı olarak daha kısadır (p:
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to elucidate the relationship between CONUT score at the start of dialysis and subsequent all-cause mortality and dialysis-related morbidity (technical survival, frequency of peritonitis, vascular complications among HD and PD patients separately) in patients on hemodialysis (HD) and peritoneal dialysis (PD). Materials and Methods: This was a retrospective, observational and single-center study. The study was based on the data of patients followed up in the Hemodialysis and Peritoneal Dialysis Units of SBU Haseki Training and Research Hospital. During the data collection process, demographic information, clinical characteristics, laboratory data and details of dialysis-related complications were analyzed. SPSS 15.0 for Windows software was used for statistical analysis. Results: The study included 241 patients who underwent PD between 2004 and 2024 and 120 patients who received HD treatment between 2019 and 2024. The mean age at baseline was 54 (45-66) years and the mean age at termination was 57 (49-68) years for all patients receiving HD and PD. Of these patients, 50.7% (183 patients) were male and 49.3% (178 patients) were female. The mean duration of dialysis was 35 months. The diagnoses of DM, IHD and heart failure were significantly lower in patients receiving PD compared to patients receiving HD (p=0.033; p=0.047; p=0.007, respectively). In addition, the diagnosis of hypertension was significantly higher in PD patients (p: 0.009). No significant difference was found in neurologic and urologic diseases. Peritonitis was seen in 57.3% and peritoneal catheter leakage in 7.5% of PD patients. In HD patients, AV fistula problem is seen in 30.8% and catheter infection in 40%. Among PD patients, 47.9% switched to HD, 20.6% due to peritonitis, 9.1% due to catheter dysfunction, 11.1% due to dialysis failure, and 7.1% due to patient request. Among patients who ended PD, 37.1% were due to death and 12.5% were due to kidney transplantation. When all patients receiving RRT were compared, CONUT score was significantly higher in patients who died compared to patients who survived (p: 0.001). When the sociodemographic data of all patients receiving RRT were analyzed according to CONUT score, it was found that the group with higher CONUT score had significantly later age at dialysis initiation, shorter duration of primary kidney disease, and shorter duration of dialysis (p=0.001; p=0.009; p=0.007, respectively). When PD patients were grouped according to CONUT score, the group with higher CONUT score had a significantly higher mortality rate (p: 0.009). Peritoneal dialysis duration and peritoneal catheter duration were significantly shorter in the group with higher CONUT score (p: