İzmir ve Edremit Körfezlerindeki sondaj karotlarında saptanan bentik foraminiferlerin sistematiği ve ekolojik bulgular
The systematics and ecological findings of benthic foraminifera identified in drilling cores from the İzmir and Edremit Gulfs
- Tez No: 930150
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİRE ÖZGEN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, İzmir ve Edremit Körfezleri'ndeki denizel ortamların bentik foraminifer toplulukları üzerindeki çevresel etkileri incelenmiştir. Foraminiferlerin suyun fiziksel ve kimyasal özellikleri, sediment litolojisi, besin durumu, su derinliği ve potansiyel kirlilik faktörlerine duyarlı oldukları gözlemlenmiştir. Bu özellikleri nedeniyle, foraminiferler ekolojik ve paleoekolojik analizlerde yaygın olarak bir biyolojik gösterge türü olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda, çalışmada İzmir Körfezi (Bayraklı, İnciraltı) ve Edremit Körfezi (Güre, Küçükkuyu) bölgelerinden 15 metre derinliğe kadar alınan sediment karotları analiz edilerek bentik foraminiferlerin sistematik ve ekolojik dağılımları değerlendirilmiştir. Arazi çalışmaları kapsamında alınan karot örnekleri laboratuvarda detaylı şekilde incelenmiş ve çökel örneklerinin belirgin bentik foraminifer toplulukları içerdiği saptanmıştır. Özellikle Elphidium cinsine ait bireylerde çevresel koşullara bağlı olarak morfolojik farklılaşmalar gözlemlenmiştir. Numuneler üzerinde gerçekleştirilen sistematik analizler sonucunda, farklı türlerin derinlik ve sediment yapısına göre dağılımlarında belirgin değişiklikler olduğu belirlenmiştir. Belirli derinlik aralıklarında alınan numuneler incelendiğinde, foraminifer kavkılarının boyutlarında önemli varyasyonlar olduğu tespit edilmiş ve bu boyutların 0,5 mm ile 2 mm arasında değişkenlik gösterdiği belirlenmiştir. Bu boyut farklılıklarının, bölgesel çevresel faktörler ve sediment özellikleriyle ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Çalışmada, özellikle sedimentlerin tane boyu dağılımı ve organik madde içeriği gibi faktörlerin foraminifer topluluk yapısını etkileyebileceği üzerinde durulmuştur. İzmir ve Edremit körfezlerinden elde edilen karot örneklerindeki bentik foraminifer çeşitliliği, bölgedeki deniz tabanı çökellerinin litolojik ve ekolojik özelliklerini yansıtmaktadır. Bentik foraminiferlerin incelenmesi, körfezlerin paleoekolojik yapısının anlaşılmasının yanı sıra ekolojik dinamiklerin, paleoiklim değişimlerinin ve bölgesel kirlilik etkilerinin değerlendirilmesi açısından önemli veriler sunmaktadır. Ayrıca, İzmir ve Edremit körfezlerinin, deniz tabanında fay hatları boyunca gerçekleşen sıcak su çıkışları ve bölgedeki sanayi faaliyetleri nedeniyle su altı ekosistemleri üzerinde potansiyel etkileri olduğu göz önünde bulundurulmuştur. Elde edilen veriler ışığında, İzmir ve Edremit Körfezleri'nin bentik foraminifer toplulukları açısından ekolojik farklılıklar gösterdiği ve bu farklılıkların körfezlerin farklı çevresel dinamiklerinden kaynaklanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, bu bölgelerde gelecekte yapılacak detaylı ekolojik ve paleoçevresel araştırmalar için temel oluşturabilecek bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the environmental impacts on benthic foraminiferal communities in the marine environments of İzmir and Edremit Bays. Foraminifera are known to be sensitive to the physical and chemical properties of water, sediment lithology, nutrient availability, water depth, and potential pollution factors. Due to their sensitivity, foraminifera are widely used as bio-indicators in ecological and paleoecological analyses. In this context, sediment cores collected from depths of up to 15 meters in İzmir Bay (Bayraklı, İnciraltı) and Edremit Bay (Güre, Küçükkuyu) were analyzed to evaluate the systematic and ecological distributions of benthic foraminifera. Laboratory analyses of the collected core samples revealed the presence of distinct benthic foraminiferal assemblages. Notably, morphological variations associated with environmental conditions were observed in specimens belonging to the genus Elphidium. Systematic analyses of the samples indicated significant variations in the distribution of different species depending on depth and sediment characteristics. Examination of samples taken at specific depth intervals revealed notable variations in foraminiferal test sizes, which ranged between 0.5 mm and 2 mm. These size differences are thought to be related to regional environmental factors and sediment characteristics. The study emphasizes the potential influence of sediment properties, such as grain size distribution and organic matter content, on foraminifer community structures. The benthic foraminiferal diversity identified in core samples from İzmir and Edremit Bays reflects the lithological and ecological characteristics of the seafloor sediments in these regions. The analysis of benthic foraminifera provides significant insights into the paleoecological structure of the bays, as well as ecological dynamics, paleoclimatic variations, and pollution-related changes. Furthermore, İzmir and Edremit Bays are considered regions where submarine hot water discharges along fault lines and industrial activities may have potential effects on the marine ecosystem. The findings indicate that benthic foraminiferal communities in İzmir and Edremit Bays exhibit ecological differences, which may be attributed to the distinct environmental dynamics of these regions. This study provides essential data that can serve as a foundation for future detailed ecological and paleoenvironmental research in the area.