Büyük Menderes Nehri'ndeki bazı fiziko-kimyasal parametrelerin mevsimsel olarak incelenmesi
Seasonal investigation of some physico-chemical parameters in the Büyük Menderes River
- Tez No: 930152
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Deniz, göl ve akarsu gibi sucul ortamlar dünyamızın çok önemli ekosistemlerdir. Göller ve nehirler bağlantılı olduğu havza ile birlikte içerisine insanı da alan, biyoçeşitliliği zengin kompleks ekosistemlerdir. Ancak bu ekosistemler kaynaktan döküldüğü denize kadar uzanan pekçok ekolojik faktörün etkisi altındadır. Artan nüfus ve endüstriyel faaliyetler sonucu yoğun bir kirlilik baskısı altında olan sucul ekosistemlerin (lagünler, sulak alanlar, nehirler vd.,) korunması ekolojik açıdan öncelikli konular arasındadır. Türkiye'nin 25 nehir havzasından biri olan Büyük Menderes Havzası 26 009 km2'lik alanıyla Ege Bölgesi'nin en büyük nehir havzası ve yaklaşık 2,5 milyonluk nüfusu ile Türkiye'nin en büyük havzalarından olup, 584 km uzunluğundadır. Büyük Menderes Nehri, Türkiye'nin önemli tarım alanları arasında yer almasının yanında sahip olduğu sulak alan yapısı ile de hem ulusal hem de uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış alanlar içerisinde yer almaktadır. Son yıllarda havza genelinde yaşanan hızlı nüfus artışı, tarımsal ve endüstriyel faaliyetler çeşitli çevresel problemlerin gözlenmesine bağlı olarak ötrofikasyon riskini artırmış ve su kalitesinde bozulmalar meydana getirmiştir. Bu çalışmada su kalitesi açısından Aydın ve Denizli il sınırları içersinde kalan havzanın kirlilik seviyesi ne düzeyde, eğer var ise hangi tür kirleticilerin etkisi daha fazla geçmiş yıllarda aynı havzada yapılmış verilerle karşılaştırmaları yapılarak günümüzdeki havzanın su kalitesi bilimsel olarak ortaya konulmuştur. Bu çalışma 2023 yılı Mayıs-Aralık aylarını kapsayacak şekilde mevsimsel olarak Aydın ve Denizli il sınırları içersinde yer alan Büyük Menderes Nehri'nin deniz ile bağlantı noktasına kadar stratejik noktalardan seçilmiş 11 istayonda yürütülmüştür. Seçilmiş istasyonlardan alınan su numunelerinin analizleri Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürlüğünce akredite olmuş Su Analiz Laboratuarında yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, seçilmiş 11 istasyonda su kalitesi ve çevresel anlamda önemli kirlenmeler olup, bazı istasyonların ise ötrofikasyon riski altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aquatic environments such as seas, lakes and streams are very important ecosystems of our world. Lakes and rivers together with the basins they are connected to are complex ecosystems rich in biodiversity including humans. However, these ecosystems are under the influence of many ecological factors extending from the source to the sea where they flow. The protection of aquatic ecosystems (Lagoon, wetlands, rivers, etc) which are under intense pollution pressure as a result of increasing population and industrial activities is among the ecological priority issues. Büyük Menderes Basin, one of the 25 river basins of Turkey, is the largest river basin of the Aegean Region with an area of 26 009 km2 and a population of approxiamately 2,5 million. It is one of the largest basins of Turkey and is 584 km long. In addition to being among the important agricultural areas of Turkey, the Büyük Menderes River is also among the areas protected by both natural and international agreements with its wetland structure. In recent years, rapid population growth and agricultural and industrial activities throughout the basin have increased the risk of eutrophication and caused deterioration in water quality due to various environmental problems. In this study, what is the pollution level of the basin within the borders of Aydın and Denizli Provinces in terms of water quality and which types of pollutants, if any have a greater impact the water quality of today's basin has been scientifically demonstrated by comparing it with data from the same basin in previous years. The study was carried out seasonally, between May and December 2023, at 11 stations selected from strategic points up to connection point of the Büyük Menderes River with the sea, within the borders of Aydın and Denizli Provinces. Water samples taken from selected stations were analyzed in the Water Analysis Laboratory accredited by the 21.st Regional Directorate of State Hydraulic Works. According to the analysis results obtained, there is significant water quality and environmental pollution in 11 selected stations, and it has been determined that some stations are at risk of eutrophication