Kripto para piyasasında haftanın günü ve Ocak ayı anomalilerinin araştırılması
Investigation of day of the week and January anomalies in crypto currency market
  1. Tez No: 930153
  2. Yazar: SEVİL ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kripto varlık piyasalarının geleneksel finansal piyasalardan farklı bir yapı ve yüksek volatilite sergilemesi, bu piyasaların işleyiş mekanizmalarının ve fiyat oluşum süreçlerinin geleneksel piyasalardan ayrıştığını göstermektedir. Bu durum, finansal karar alma süreçlerinde kullanılan geleneksel modellerin kripto varlık piyasalarında geçerliliği konusunda belirsizlik yaratmaktadır. Dolayısıyla, kripto varlık piyasalarının dinamiklerini anlamak ve analiz etmek, finansal teorilerin bu yeni varlık sınıfı üzerindeki uygulanabilirliğini test etmek açısından büyük önem taşımaktadır. Bu tür çalışmalar, yatırımcıların kripto varlıkların risk ve getiri profillerini daha iyi anlamalarına katkı sağlarken, aynı zamanda finansal teorilerin farklı varlık sınıflarındaki geçerliliğini inceleyerek literatüre önemli bir katkı sunmayı hedeflemektedir. Çalışma kapsamında, 01.01.2018-31.12.2023 tarihleri arasında Binance Coin, Bitcoin, Ethereum ve Ripple kripto varlıklarının getiri serileri incelenerek haftanın günü ve Ocak ayı anomalileri analiz edilmiştir. Zaman serisi olma özellikleri dikkate alınarak, öncelikle Augmented Dickey-Fuller (ADF) ve Phillips Perron (PP) testleri kullanılarak serilerin durağanlık koşulları test edilmiştir. Durağanlık koşulları sağlandıktan sonra, en küçük kareler (EKK) yöntemiyle gerçekleştirilen analizlerde değişen varyans ve otokorelasyon sorunları ele alınmıştır. Bu sorunları ortadan kaldırmak için GARCH (1,1) modeli kullanılarak analizler sürdürülmüştür. Analiz sonucunda, tüm kripto varlıkların getirileri üzerinde Perşembe günlerinin negatif bir etkisinin olduğu ve Ocak ayı anomalisinin yalnızca Ethereum için geçerli olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Bitcoin getiri serisinde Pazartesi günlerinin, Ripple getiri serisinde ise Çarşamba günlerinin pozitif getirilerle ilişkilendirildiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, yılın farklı aylarına göre kripto varlık getirilerinde anlamlı getiri farklılıklarının bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that crypto asset markets exhibit a different structure and high volatility from traditional financial markets indicates that the operating mechanisms and price formation processes of these markets differ from traditional markets. This situation creates uncertainty about the validity of traditional models used in financial decision-making processes in crypto asset markets. Therefore, understanding and analyzing the dynamics of crypto asset markets is of great importance in terms of testing the applicability of financial theories on this new asset class. Such studies aim to contribute to investors' better understanding of the risk and return profiles of crypto assets, while also making a significant contribution to the literature by examining the validity of financial theories on different asset classes. Within the scope of the study, the return series of Binance Coin, Bitcoin, Ethereum and Ripple crypto assets between 01.01.2018-31.12.2023 were examined and the day of the week and January anomalies were analyzed. Considering their time series characteristics, the stationarity conditions of the series were first tested using the Augmented Dickey-Fuller (ADF) and Phillips Perron (PP) tests. After the stationarity conditions were provided, the analyses performed using the Ordinary Least Squares (OLS) method addressed heteroscedasticity and autocorrelation issues. In order to eliminate these issues, the analyses were conducted using the GARCH (1,1) model. As a result of the analysis, it was determined that Thursdays had a negative effect on the returns of all crypto assets and that the January anomaly was only valid for Ethereum. In addition, it was determined that Mondays were associated with positive returns in the Bitcoin return series and Wednesdays were associated with positive returns in the Ripple return series. In addition, it was determined that there were significant return differences in crypto asset returns according to different months of the year.