Boğaziçi Tuzla Lagünü'nde ağır metal kirliliğinin araştırılması
Investigation of heavy metal pollution in Boğaziçi Tuzla Lagoon
  1. Tez No: 930154
  2. Yazar: AHMET DOKUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Güneydoğu Ege Denizi'nde yer alan Boğaziçi Tuzla Lagünü ekolojik ve sucul ekosistem potansiyeli açısından çok önemli bir konuma sahip olup, birden fazla antropojenik faaliyetin etkisi altındadır. Araştırma alanı olan Boğaziçi Tuzla Lagünü'nde muhtemel kirliliği simgeleyen ve lagün sahasına kirli su girdi potansiyeline sahip stratejik noktalardaki istasyonlar belirlenmiştir. Lagün sahasının geniş bir alanını kapsayacak şekilde lagüner saha, A, B ve C olmak üzere 3 bölgeye ayrılmış, A Bölgesinde 19, B Bölgesinde 23 ve C Bölgesinde 4 istasyon belirlenmiştir. Sediment örnekleri 46 istasyondan yılda bir defa olacak şekilde alınmıştır. Sediment, bitki, balık ve su örneklerinde, Pb, Cd, Cu, Fe, Mn, Zn, Co ve Cr metallerinin konsantrasyonları ölçülmüştür. Elde edilen ölçümler arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığını tespit etmek amacıyla istatistiki analizler yapılmıştır. Ayrıca Boğaziçi Tuzla Lagünü'nden alınan su örneklerinde; su sıcaklığı, pH, çözünmüş oksijen, doymuş oksijen, elektriksel iletkenlik, tuzluluk, askıda katı madde, nitrit azotu, nitrat azotu, amonyum azotu, ortofosfat fosforu ve toplam fosfor analizleri yapılmıştır. Boğaziçi Tuzla Lagünü sedimentinde toplam ağır metal konsantrasyon sıralaması, Fe>Mn>Zn>Cr>Co>Pb>Cu>Cd olarak ölçülmüştür. A Bölgesinin Igeo değerleri, Cd>Cu>Zn>Pb>Cr>Co>Mn>Fe olarak ve B Bölgesinin Igeo değerleri, Cd>Pb>Zn>Cu>Cr>Co>Mn>Fe olarak ölçülmüştür. A Bölgesinin Cf değerleri, Cd>Zn>Pb>Co>Cu>Cr>Fe>Mn olarak ve B Bölgesinin Cf değerleri, Cd>Pb>Zn>Co>Cr>Cu>Fe>Mn olarak ölçülmüştür. A Bölgesinin Er değerleri, Cd>Pb>Cu>Zn>Cr olarak ve B Bölgesinin Er değerleri, Cd>Pb>Cu>Zn>Cr olarak ölçülmüştür. A Bölgesinin PLI değerleri, A2, A6, A8, A8.1., A8.2., A8.3., A8.4., A9, A9.1., A10 ve A10.1. istasyonlarında ve B Bölgesinin PLI değerleri, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B10, B11, B12, B14, B15, B16, B17, B18 ve B19 istasyonlarında yüksek seviyede ölçülmüştür. Balık dokularındaki ağır metal konsantrasyonları, Sparus aurata>Mugil cephalus olarak ölçülmüştür. Balık dokularında en yüksek konsantrasyonlarda ölçülen ağır metaller Mugil cephalus için Fe, Sparus aurata için Zn olarak ölçülmüştür. Bitkilerdeki ağır metal konsantrasyonları, Salicornia europaea>Halocnemum strobilaceum>Dittrichia viscosa>Mesembryanthemum nodiflorum olarak ölçülmüştür. A ve B Bölgelerinin her ikisinde de bitki örneklerinde en yüksek konsantrasyona sahip olan ağır metal, Fe olarak ölçülmüştür. Bu durum Fe metalinin bitki ve balık dokularındaki biyobirikimleri arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak Boğaziçi Tuzla Lagünü ekolojik olarak birçok parametreden olumsuz şekilde etkilenmektedir. Analiz sonuçlarına göre su, sediment, bitki ve balık örneklerinde ekolojik olarak bozulmalar ve kirlenmelerin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Located in the southeastern Aegean Sea, the Boğaziçi Tuzla Lagoon has a very important position in terms of ecological and aquatic ecosystem potential and is under the influence of more than one anthropogenic activity. Stations at strategic points that symbolize possible pollution in the Boğaziçi Tuzla Lagoon, which is a research area, and have the potential for polluted water to enter the lagoon area, have been identified. In order to cover a large area of the lagoon area, the lagoon area was divided into 3 zones, A, B and C, 19 stations were designated in Zone A, 23 stations in Zone B and 4 stations in Zone C. Sediment samples were taken from 46 stations once a year. The concentrations of Pb, Cd, Cu, Fr, Mn, Zn, Co and Cr metals were detected in sediment, plant, fish and water samples. Statistical analyzes were performed to determine whether there was a significant difference between the measurements obtained. In addition, water temperature, pH, dissolved oxygen, saturated oxygen, electrical conductivity, salinity, suspended solids, nitrite nitrogen, nitrate nitrogen, ammonium nitrogen, orthophosphate phosphorus and total phosphorus analyses were performed in water samples taken from the Boğaziçi Tuzla Lagoon. The total heavy metal concentration order in the Boğaziçi Tuzla Lagoon sediment was measured as Fe>Mn>Zn>Fr>Co>Pb>Cu>Cd. The Igeo values of the A Region were measured as Cd>Cu>Zn>Pb>Cr>Co>Mn>Fr and the Igeo values of the B Region were measured as Cd>Pb>Zn>Cu>Cr>Co>Mn>Fr. The Cf values of the A Region were measured as Cd>Zn>Pb>Co>Cu>Cr>Fe>Mn and the Cf values of the B Region were measured as Cd>Pb>Zn>Co>Cr>Cu>Fe>Mn. The Er values of Region A were measured as Cd>Pb>Cu>Zn>Cr and the Er values of Region B were measured as Cd>Pb>Cu>Zn>Cr. The PLI values of Region A, A2, A6, A8, A8.1., A8.2., A8.3., A8.4., A9, A9.1., A10 and A10.1. the PLI values of the B Zone and B1 stations were measured at a high level at the B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B10, B11, B12, B14, B15, B16, B17, B18 and B19 stations. The concentrations of heavy metals in fish tissues were determined as Sparus aurata>Mugil cephalus. The heavy metals detected in the highest concentrations in fish tissues were measured as Fe for Mugil cephalus and Zn for Sparus aurata. The concentrations of heavy metals in plants were measured as Salicornia europaea>Halocnemum strobilaceum>Dittrichia viscosa>Mesembryanthemum nodiflorum. The heavy metal with the highest concentration in plant samples in both Regions A and B was measured as Fe. This shows that there is a relationship between the bioaccumulation of Fe metal in plant and fish tissues. As a result, Boğaziçi Tuzla Lagoon is negatively affected ecologically by many parameters. According to the results of the analysis, it has been determined that there are ecological disturbances and contamination in water, sediment, plant and fish samples.