Gaziantep'teki yabancı uyruklu 3 kadın piyanistin bölgedeki müziğe etkileri
The influence of women pianists in Gaziantep on music in the region
- Tez No: 930168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ MADANOĞLU, DOÇ. DR. ŞEYMA ERSOY ÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Asırlardır süre gelen geleneklerini ve korumaya çalıştıkları kültürlerini müzikle bağdaştıran Gaziantep halkı, günümüzde müzik alanında çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Müzik ve müzik eğitimi, toplumun tamamını ilgilendiren konulardır. Bu çalışmanın amacı Gaziantep'teki kadın piyanistlerin bölgedeki müziğe etkilerini araştırmaktır. Çalışmada ayrıca müzik eğitimi ile ilgili süreçlerde Doğu'da eğitim alanında geri planda kalan kadınların katılımının öneminin ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme (yüz yüze görüşme) yönteminden yararlanılmış, literatür taraması yapılmıştır. Gaziantep ilinde 3 farklı kadın piyanistin katılımının sağlandığı araştırmalarda biyografi nitelikli görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları Gaziantep ilindeki kadın piyanistlerin, bölgede müziğe olan ilginin artmasında olumlu etkiye sahip ve kadınların müziğe olan katılımlarında katkıları olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The people of Gaziantep, who associate their centuries-old traditions and the culture they are trying to preserve with music, continue to work in the field of music. Music and music education are issues that concern the entire society. The aim of this study is to investigate the effects of women pianists in Gaziantep on music in the region. The study also aims to reveal the importance of the participation of women, who are left behind in the field of education in the East, in processes related to music education. Within the scope of the research, semi-structured interview (face-to-face interview) method, which is one of the qualitative research methods, was used and a literature review was conducted. Biographical interviews were conducted in the studies where the participation of 3 different women pianists in Gaziantep province was ensured. The results of the study show that women pianists in Gaziantep province have a positive effect on the increase in interest in music in the region and that they contribute to women's participation in music.