İcra ve İflas Kanunu madde 111/a uyarinca borçluya satış yetkisi verilmesi
Granting sale authority to the debtor in accordance with article 111/a of the Execution and Bankruptcy Law
  1. Tez No: 930169
  2. Yazar: MÜGE ANDIRIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Borçluya satış yetkisinin verilmesi, Türk hukukunda icra takiplerinin etkinliğini artırmayı hedefleyen önemli bir düzenleme olarak 7343 sayılı Kanun'la hukuk sistemimize kazandırılmıştır. Bu düzenleme, alacaklıların alacaklarına daha hızlı kavuşmalarını sağlamayı ve açık artırma yoluyla satışların olumsuzluklarını gidermeyi amaçlayan alternatif bir paraya çevirme yöntemi olarak tasarlanmıştır. Ancak düzenlemenin taslağı üzerinde yeterli bir akademik ve uygulamaya dönük tartışma yapılmadan yasalaşmış olması, uygulamada bazı eksikliklere ve eleştirilere neden olmuştur. İcra ve İflas Kanunu'nun 111/a maddesi ile borçlu, mahcuz malın satışını bizzat gerçekleştirme yetkisine sahip olmuş; böylece icra hukukumuza yeni bir paraya çevirme usulü kazandırılmıştır. Ancak borçlunun bu yetkiyi kullanabilmesi, kıymet takdiri raporunun borçluya tebliğ edilmesinden itibaren yedi günlük süre içerisinde yetki talebinde bulunmasına bağlıdır. Satış işleminin hukuki geçerliliği için borçlunun, İİK m. 111/a-2'de öngörülen koşullara uyması gerekmektedir. Bununla birlikte, borçlunun gerçekleştirdiği satış işlemleri icra mahkemesi tarafından şekli bir incelemeye tabi tutulur ve satışın onaylanması ile mülkiyetin devri gerçekleşir. Bu çalışmada, 7343 sayılı Kanun'un İcra ve İflas Kanunu'nda gerçekleştirdiği değişiklikler ve eklemeler çerçevesinde hukuk sistemimize kazandırılan İİK m. 111/a ile düzenlenen borçluya satış yetkisi verilmesi konusu ele alınarak, kurumunun hukuki niteliği, prosedürün temel özellikleri ve düzenlemenin hukuk dünyasına kattıkları açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Granting sale authority to the debtor was introduced to Turkish legal system by Law No. 7343 as an important regulation aiming to increase the efficiency of enforcement proceedings in Turkish law. This regulation was designed as an alternative method of cashing out, aimed at enabling creditors to collect their receivables more quickly and eliminating the disadvantages of auction sales. However, the fact that the draft regulation was enacted without sufficient academic and practical discussion has caused some deficiencies and criticisms in practice. thus, a new method of conversion into cash has been introduced to our enforcement law. With Article 111/a of the Execution and Bankruptcy Law (EBL), the debtor has the authority to personally sell the seized property; thus, a new method of conversion into cash has been introduced to Turkish enforcement law. The debtor's right to use this authority is dependent on requesting the authority within seven days from the notification of the appraisal report. For the sales transaction to be legally valid, the debtor must comply with the conditions set forth in Article 111/a-2 of the EBL. However, the sale transactions carried out by the debtor are subject to a formal review by the enforcement court and the transfer of ownership takes place with the approval of the sale. In this study, the issue of granting sales authority to the debtor, regulated by Article 111/a of the EBL, which was introduced to Turkish legal system within the framework of the amendments and additions made by Law No. 7343 to the Enforcement and Bankruptcy Law, has been discussed and the legal nature of the institution, the basic features of the procedure and the contributions of the regulation to the law literature has been explained.