Latin Amerika zeytin ve zeytinyağı potansiyeli
Latin America olive and olive oil potential
  1. Tez No: 930195
  2. Yazar: TOLGA ÖZKAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT TAHA ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Akdeniz ülkeleri hiç şüphesiz kalite bazlı ürünleriyle son on yıllar boyunca zeytinyağı senaryosuna hâkim durumdadır. Ancak zeytinyağı üretiminde büyük bir geleneği olmayan ülkeler ekonomik tarım anlamında pazarda ortaya çıkmakta ve altın sıvı üretiminin yeni bir haritasının şekillendiğini göstermektedir. Bu araştırmada Latin Amerika; sofralık zeytin ve zeytinyağı potansiyeli açısından incelenmiştir. Araştırma kapsamında konu ile ilgili ulusal ve uluslararası literatürler veri tabanları ile internet siteleri taranarak güncel ve tarihsel süreçte Latin Amerika ülkelerinin zeytin ve zeytinyağı üretimi, dünya genelindeki payı konusunda eski ve yeni istatistiksel verilere ulaşılmıştır. Ayrıca zeytin ve zeytinyağı konusunda detaylı bilgiler tablo ve şekillerle de gösterilerek konunun önemi vurgulanmış ve anlaşılabilirliği desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mediterranean countries have undoubtedly dominated the olive oil scenario over the last decades with their quality-based products. However, countries without a great tradition in olive oil production are emerging in the market in terms of economic agriculture and show that a new map of golden liquid production is taking shape. In this research, Latin America is analyzed in terms of table olives and olive oil potential. Within the scope of the research, national and international literatures on the subject, various databases and the internet were scanned and old and new statistical data on the olive and olive oil production of Latin American countries in the current and historical process and their share in the world were reached. In addition, detailed information on olives and olive oil is shown in tables and figures, emphasizing the importance of the subject and supporting its comprehensibility.