Sosyal bilgiler dersinde multimedya (çoklu ortam) kullanımına dair sınıf öğretmeni görüşlerinin incelenmesi
Examination of classroom teachers' views on the use of multimedia in social studies education
  1. Tez No: 930197
  2. Yazar: NİHAN CANSIZ AZGINOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR UZUNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sosyal Bilgiler dersi, öğrencilere toplumsal, kültürel, ekonomik ve siyasi konularda bilgi kazandırmayı hedefleyen bir ders olarak, eğitim sisteminde önemli bir yeri bulunmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde diğer derslerde olduğu gibi Sosyal Bilgiler dersi için de çoklu ortam araçları önemli bir öğretim aracı haline gelmiştir. Çoklu ortam öğrencilere farklı öğrenme stillerine hitap ederek, soyut kavramları somutlaştırmakta ve öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirmektedir. İlkokul dördüncü sınıf Sosyal Bilgiler Dersinde çoklu ortam kullanımına ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesinin amaçlandığı bu çalışmada Sosyal Bilgiler dersini daha önce vermiş veya halen vermekte olan sınıf öğretmenlerinin görüşleri ele alınmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile gerçekleştirilmiş, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim döneminde Kayseri İli Bünyan İlçesinde bulunan bir devlet ilkokulunda görev yapan bütün sınıf öğretmenleriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde dikkate alınan ölçüt, öğretmen adaylarının daha önce Sosyal Bilgiler dersi vermiş olmalarıdır. Verilerin analizinde betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Öğretmenlere görüşme formunda yer alan sorular yöneltilmiş ve cevaplandırmaları beklenmiştir. Araştırma sonucunda Sosyal Bilgiler dersinde çoklu ortam kullanılmasının farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilere hitap edebilmek ve soyut kavramları somutlaştırmak adına önemli bir yeri olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular neticesinde öğretmenlerin Sosyal Bilgiler dersinde çoklu ortam kullanımına yönelik çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social Studies course has an important place in the education system as a course that aims to provide students with information on social, cultural, economic, and political issues. Thanks to developing technology, multimedia tools have become an important teaching tool for Social Studies courses as well as other courses. Multimedia appeals to different learning styles of students, concretizes abstract concepts, and makes learning more fun. In this study, which aims to examine the opinions of classroom teachers on the use of multimedia in the fourth-grade primary school Social Studies course, the views of classroom teachers who have previously taught or are currently teaching the Social Studies course were discussed. The research was carried out using a case study design using qualitative research methods, and a semi-structured interview form prepared by the researcher was used as the data collection tool. The research was carried out with all classroom teachers working in a state primary school in Bünyan District of Kayseri Province in the 2022-2023 academic year. The criterion taken into consideration in the research process was that the prospective teachers had previously taught the Social Studies course. The descriptive analysis technique was used in the analysis of the data. The questions in the interview form were directed to the teachers and they were expected to answer. As a result of the research, it was determined that the use of multimedia in the Social Studies course has an important place to appeal to students with different learning styles and to concretize abstract concepts. As a result of the findings obtained from the research, various suggestions were made for teachers to use multimedia in the Social Studies course.