Televizyon yarışma programlarında söylemler: Survivor all star 2024 örneği
Discourses in television competition programs: Survivor all star 2024 example
  1. Tez No: 930198
  2. Yazar: SABRİ BAHADIR BAKIRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN ŞENDUR ATABEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çok uluslu şirketlerin faaliyet gösterdiği neoliberal çağda küresel ölçekte yayınlanan ticari medya yapımları, eşitliksizliklerin doğallaştırıldığı, tüketimin teşvik edildiği bir toplumsal kültürün inşa edilmesinde rol oynamakta ve kapitalist sistemi yeniden üreten hegemonik bir işlev göstermektedir. Söz konusu olumsuzlukların meşrulaştırılmasına yönelik medya içeriklerinde ve özellikle reality show türündeki televizyon yarışma programlarındaki söylemlerin, sosyal Darwinist söylemler ile benzerlikler taşıdığı görülmektedir. Evrim teorisine ait doğal seçilim kavramı, biyoloji bilimi bağlamında tutarlı bir anlama sahip olmakla birlikte, sosyal Darwinist söylemde bu kavram belirli öznelerin toplumdan ayıklanmasını öneren politik argümanlara konu olmaktadır. Toplumsal yapıyı bir yaşam savaşı arenası olarak betimleyen sosyal Darwinist söyleme göre“hayatta kalmak”bireylerin kendisine düşen bir görev haline gelmekte ve başarısız olanların toplumdan ayıklanması olağan bir süreç olarak sunulmaktadır. Belirli bir beceri yönünden kaybedenlerin elendiği, kazananların ise ekonomik anlamda ödüllendirildiği reality show yarışma programlarında rekabet, eleyici yapısı gereği sosyal Darwinist söylem ile örtüşmektedir. İzole edilmiş stresli bir ortamda gerçekleşen örneklerde, yarışma süreci yaşanması zor bir gerçekliği temsil etmektedir. Reality show örnekleri arasında bütün dünyada yayınlanan Survivor yarışma programı, yarışmacı takımların vahşi doğayı temsil eden ıssız bir tropikal adada temel ihtiyaçları tatmin edilmeksizin kamp kurdukları, bu ortama uyum sağlamak zorunda oldukları ve yarışmayı kaybedenlerin sistemden elendiği bir içerikten oluşmaktadır. Bu tez çalışması, Survivor serisinin güncel ve Türkiye'de izlenen bir örneği olarak TV8 kanalında yayınlanan Survivor All Star 2024 yarışma programını Çok Modlu Eleştirel Söylem Analizi yöntemi ile incelemeyi amaçlamıştır. Programda saptanan meritokratik rekabet, eleyici rekabet, doğada yaşam, izole tropikal çevre, kabile anlatısı, kargo kültü ve ofansif davranışla ilgili söylemler yarışma süreci, işitsel ve görsel modlar bağlamlarında analiz edilmişlerdir. Sonuç olarak, Survivor All Star 2024 yarışma programında temsil edilen gerçeklik, sosyal Darwinist söylemler aracılığı ile neoliberal kapitalizmin serbest piyasa ekonomisi ideolojisini meşrulaştıran bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the neoliberal era in which multinational companies operate, commercial media productions broadcast on a global scale play a role in building a social culture in which inequalities are naturalized and consumption is encouraged, and show a hegemonic function that reproduces the capitalist system. It is seen that the discourses in the media content aimed at legitimizing these negativities, and especially in television game programs such as reality shows, have similarities with social Darwinist discourses. Although the concept of natural selection in the theory of evolution has a consistent meaning in the context of biological science, in social Darwinist discourse this concept is the subject of political arguments that propose the elimination of certain subjects from society. According to the social Darwinist discourse, which depicts the social structure as an arena of strugle for life,“survival”becomes the duty of individuals and the elimination of those who fail is presented as a normal process. In reality show competition programs, where losers are eliminated in terms of a certain skill and winners are rewarded economically, competition overlaps with social Darwinist discourse due to its eliminative nature. In examples that take place in an isolated, stressful environment, the competition process represents a difficult reality to live in. Among the examples of reality shows, the Survivor competition program, which is broadcast all over the world, consists of a content in which the competing teams set up camp on a deserted tropical island representing the wilderness without satisfying their basic needs, they have to adapt to this environment, and those who lose the competition are eliminated from the system. This thesis study aimed to examine the Survivor All Star 2024 competition program broadcast on TV8 channel as a current and watched example of the Survivor series in Turkey with the Multimodal Critical Discourse Analysis method. The discourses related to meritocratic competition, eliminative competition, isolated tropical environment, tribal narrative, cargo cult, and offensive behavior identified in the program were analyzed in the context of the competition process, auditory and visual modes. As a result, the reality represented in the Survivor All Star 2024 game show plays a role in legitimizing the free market economy ideology of neoliberal capitalism through social Darwinist discourses.