Uzaktan algılama yöntemi kullanılarak klorofil-a değerlerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on determination of chlorophyll-a values using remote sensing method
  1. Tez No: 930210
  2. Yazar: ZEYNEP SEVİM GEYİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BOZOK, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma kapsamında Osmaniye ilinin farklı lokalitelerinden mısır ve ayçiçeği yaprak örnekleri toplanarak spektrofotometrik olarak ve uzaktan algılama yöntemi ile klorofil içeriklerinin belirlenip belirlenemeyeceği araştırılmıştır. Araştırma sonunda, spektrofotometrik analizden elde edilen sonuçlara göre, Osmaniye ilinin Nohuttepe mevkiinden toplanan mısır bitkisinin hem klorofil-a (3.63 mg/g ya) hem de klorofil-b (1.23 mg/g ya) miktarının en yüksek düzeyde olduğu, Karataş, Cevdetiye mevkiinden toplanan ayçiçeği bitkisinin ise hem klorofil-a (0.3 mg/g ya) hem de klorofil-b (0.01 mg/g ya) miktarının en düşük seviyede olduğu tespit edilmiştir. Uzaktan algılama yöntemi kullanılarak klorofil-a miktarları Normalize Edilmiş Klorofil İndeksi (Normalized Difference Chlorophyll Index (NDCI)) ile belirlenmiştir. Ancak NDCI ile elde edilen klorofil-a miktarları 1,476-1,479 değerleri arasında değiştiği görülmüştür. Bu çalışmanın sonucunda uzaktan algılama yöntemi ile nokta bazında klorofil-a değerlerinin elde edilemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, corn and sunflower leaf samples were collected from different localities of Osmaniye province and their chlorophyll contents were investigated spectrophotometrically and by remote sensing method. At the end of the research, according to the results obtained from spectrophotometric analysis, it was determined that the corn plant collected from Nohuttepe location of Osmaniye province had the highest levels of both chlorophyll-a (3.63 mg/g fw) and chlorophyll-b (1.23 mg/g fw), while the sunflower plant collected from Cevdetiye location of Karataş had the lowest levels of both chlorophyll-a (0.3 mg/g fw) and chlorophyll-b (0.01 mg/g fw). Chlorophyll-a amounts were determined using the remote sensing method with the Normalized Difference Chlorophyll Index (NDCI). However, it was observed that the chlorophyll-a values obtained with the NDCI varied between 1.476 and 1.479. As a result of this study, it was concluded that point-based chlorophyll-a values could not be obtained by the remote sensing method.