Teknolojinin gelişmesi ile Y kuşağının yabancılaşması ve sosyal kimlik oluşumu
The alienation of generation Y and the formation of social identity with the development of technology
- Tez No: 930221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ÇAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toplumsal ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tarih süresince kuşaklar arasında farklılıklar oluşmuştur. 20.yüzyılda hızlı sosyal değişiklikler, kuşaklar arasındaki bu farkı daha da netleştirmiştir. Eski değer yargılarının ve hayata bakış açısının değişmesini mecburi hale getirmiştir. Önceki kuşaklar değişikliklere uyum sağlamada sorun yaşarken, geleneklerine ve adetlerine sımsıkı bağlı kalabilmişlerdir. Yeni kuşaklarsa eski kuşaklara göre yeniliklere uyum sağlamada ve gelişmeleri özümseme hususunda daha entegre bir tutum göstermektedir. Bu çalışmada başta Y Kuşağı olmak üzere diğer kuşakları sosyal kimlikleri ve teknolojiye bakış açıları ile teknolojiyi kullanım durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, there have been differences between generations. In the 20th century, rapid social changes have made this difference between generations even clearer. It has made it imperative to change old value judgments and perspectives on life. While previous generations had trouble adapting to the changes, they were able to hold on to their traditions and customs. New generations, on the other hand, show a more integrated attitude in adapting to innovations and absorbing developments compared to older generations. This study aims to examine the social identities of Generation Y and other generations and their perspectives on technology and their use of technology.