Psikolojik dayanıklılık ile şiddet eğilimi arasındaki ilişkide affediciliğin düzenleyici rolü
The moderating role of forgiveness in the relationship between psychological resilience and tendency to violence
- Tez No: 930228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TAŞFİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yapılan bu araştırmada psikolojik dayanıklılık ile şiddet eğilimi arasındaki ilişkide affediciliğin düzenleyici rolünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, psikolojik dayanıklılık bağımsız değişken, şiddet eğilimi bağımlı değişken, affedicilik ise düzenleyici değişken olarak kabul edilmiştir. Araştırma kapsamında Türkiye'de 18 yaş ve üzeri 309 yetişkin bireyin veri toplama araçlarına verdiği yanıtlar, analize dahil edilmiştir. Kartopu örneklem yöntemi kullanılarak çevirim içi anketler yoluyla kişilere ulaşılmış olup ölçekler uygulanmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek adına düzenleyici değişken modeli oluşturulmuş ve test etmek için Process Macro Hayes eklentisi ile Model 1 düzenleyicilik modeli kullanılarak analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılmaya gönüllü örneklem grubuna Kişisel Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği ve Affedicilik Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan araştırma sonucunda affedicilik ile şiddet eğilimi arasında negatif yönde korelasyon tespit edilmiştir. Affedicilikle psikolojik dayanıklılık arasında pozitif yönde ilişki olduğu belirlenmiştir. Şiddet eğilimi ile psikolojik dayanıklılık arasında ise negatif yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Demografik değişkenlere yönelik incelemede cinsiyet değişkenine göre affedicilik, şiddet eğilimi ve psikolojik dayanıklılık puanları anlamlı farklılık göstermemektedir. Ekonomik duruma göre ise affedicilik, şiddet eğilimi ve psikolojik dayanıklılık puanları anlamlı farklılık belirlenmiştir. Son olarak psikolojik dayanıklılık ve şiddet eğilimi ilişkisinde affediciliğin düzenleyici etkisi olduğu bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar literatür doğrultusunda tartışılırken, ileride yapılacak araştırmalar içinse önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the moderating role of forgiveness in the relationship between psychological resilience and violence tendency. In the study, psychological resilience was accepted as the independent variable, violence tendency as the dependent variable, and forgiveness as the moderating variable. Within the scope of the study, the responses of 309 adults aged 18 and over in Turkey to the data collection tools were included in the analysis. Individuals were reached through online surveys using the snowball sampling method and scales were applied. In order to test the hypotheses of the study, a moderating variable model was created, and analysis was performed using the Model 1 moderation model with the Process Macro Hayes plugin. The Personal Information Form, Brief Psychological Resilience Scale, Attitude Towards Violence Scale, and Forgiveness Scale were applied to the volunteer sample group participating in the study. As a result of the study, a negative correlation was found between forgiveness and violence tendency. It was determined that there was a positive relationship between forgiveness and psychological resilience. It was determined that there was a negative relationship between violence tendency and psychological resilience. In the examination of demographic variables, forgiveness, violence tendency and psychological resilience scores do not show significant differences according to gender variable. In terms of economic status, forgiveness, violence tendency and psychological resilience scores were found to have a significant difference. Finally, it was found that forgiveness has a moderating effect on the relationship between psychological resilience and violence tendency. While the obtained results are discussed in line with the literature, suggestions are made for future research.