Öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlık düzeyleri ile çocuğa yönelik şiddet duyarlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between preservice teachers' psychological resilience levels and their sensitivity to violence against children
- Tez No: 962768
- Danışmanlar: PROF. DR. BUKET ÖZDEMİR IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, öğretmen adaylarının psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile çocuklara yönelik şiddete duyarlılık arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Çalışmanın temel çıkış noktası, öğretmenlerin yalnızca bilgi vermenin ötesine geçerek empatik, duyarlı ve çocuk haklarını korumaya kendini adamış olmaları gerektiği inancıdır. Bu bağlamda, çalışma psikolojik dayanıklılık ve çocuklara yönelik şiddete duyarlılık kavramlarının nasıl etkileşim içinde olduğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Erzurum Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 220 öğretmen adayı ile nicel araştırma yöntemleri ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde“Kısa Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Çocuğa Yönelik Şiddete Duyarlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Analiz sonuçları, psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile Çocuğa yönelik şiddete duyarlılık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur. Ancak, cinsiyet, öğrenim alanı, atletik aktivite durumu ve öğretmenlerin spora başlama yaşı gibi demografik değişkenler arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Düzenli olarak spor yapan katılımcıların psikolojik dayanıklılık düzeyleri daha yüksek ve şiddete duyarlılık düzeyleri daha düşük bulunmuştur. Ayrıca, kadın öğretmen adaylarının şiddete duyarlılık düzeyleri erkek öğretmen adaylarına göre anlamlı derecede daha yüksektir. Araştırma bulgularına dayanarak, öğretmen yetiştirme programlarında psikolojik dayanıklılık ve çocuk haklarına duyarlılık konusunda uygulamalı eğitimlerin artırılması, öğretmen adaylarının hem mesleki yeterliliklerini hem de çocuk koruma konusundaki farkındalıklarını geliştirmek için önemli bir adım olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprehensively examines the relationship between preservice teachers' psychological resilience levels and their sensitivity to violence against children. The primary premise of the research is the belief that teachers should not only serve as transmitters of knowledge but also be empathetic individuals who are sensitive to and protective of children's rights. In this context, the study aims to evaluate how psychological resilience and sensitivity to violence against children interact with each other. The research was conducted with 220 preservice teachers studying at the Faculty of Sport Sciences of Erzurum Atatürk University, employing quantitative research methods and a correlational survey model. Data were collected using the“Brief Resilience Scale”and the“Sensitivity to Violence Against Children Scale.”The analysis results revealed no statistically significant relationship between psychological resilience levels and sensitivity to violence. However, significant differences were identified in relation to demographic variables such as gender, field of study, engagement in sports activities, and age of initiation into sports. Participants who engaged in sports regularly demonstrated higher levels of psychological resilience and lower levels of sensitivity to violence. Furthermore, female preservice teachers exhibited significantly higher sensitivity to violence against children compared to their male counterparts. Based on these findings, it is recommended that teacher training programs incorporate more practical training focused on psychological resilience and sensitivity to children's rights, as such measures could enhance both the professional competencies of preservice teachers and the level of awareness regarding the protection of children.