Kompleks Pb-Cu-Zn cevherinin kollektif (PB-CU) flotasyonunda bazı parametrelerin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of some parameters on the collective flotation (Pb-Cu) of complex Pb-Cu-Zn ore
  1. Tez No: 930261
  2. Yazar: UĞUR ÖLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Gümüşhane yöresindeki kompleks Pb-Cu-Zn cevherinden toplu Pb-Cu konsantresi üretiminde bazı parametrelerin etkileri araştırılmıştır. Cevherin kalkopirit, galen ve sfalerit gibi değerli minerallerle birlikte yüksek oranda dolomit, pirit ve hematit içerdiği belirlenmiştir. Cevher ile yapılan flotasyon çalışmalarında; tane boyu, pH, toplayıcı tipi ve miktarı, bastırıcı ve köpürtücünün miktarı, katı oranı ve flotasyon süresinin etkileri araştırılmıştır. Deneyler sonucunda uygun toplayıcının Aerophine 3418A olduğu belirlenmiştir. Belirlenen optimum koşullar şöyledir; tane iriliği cevherin %80'ninin geçtiği 53 µm, Aero S7260 120 g/t, sodyum silikat 300 g/t, demir sülfat 150 g/t, çinko sülfat 3500 g/t, köpürtücü miktarı (MIBC) 20 g/t ve Aerophine 3418A 7g/t. Ayrıca pülpün pH'sı 8,5, katı oranı % 35, flotasyon süresi 3 dakika olarak belirlenmiştir. Optimum koşullarda yapılan deneyler sonucunda, %39,24 Pb ve %6,46 Cu içeren konsantre, %84,35 Pb ve %78,02 Cu kazanım verimiyle üretilmiştir. Kaba toplu konsantreye temizleme flotasyonu uygulandığında %52,17 Pb ve %6,61 Cu içeren sonuç konsantre üretilmiştir. Ayrıca ekonomik değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of some parameters on the production of bulk Pb-Cu concentrate from complex Pb-Cu-Zn ore in Gümüşhane region were investigated. It was determined that the ore contained high amounts of dolomite, pyrite and hematite together with valuable minerals such as chalcopyrite, galena and sphalerite. The flotation studies systematically evaluated multiple variables: particle size distribution, pH levels, collector types and amounts, depressant and frother concentrations, pulp density (expressed as solid ratio by weight), and flotation duration. Experimental results demonstrated that Aerophine 3418A exhibited optimal performance as a collector agent. The determined optimum conditions are as follows; particle size 80% passing of 53 µm, Aero S7260 120 g/t, sodium silicate 300 g/t, iron sulphate 150 g/t, zinc sulphate 3500 g/t, frother amount (MIBC) 20 g/t and Aerophine 3418A 7g/t. Additionally, the process was optimized at a pulp pH of 8.5, solid ratio of 35% by weight, and flotation time of 3 minutes. Under these optimized conditions, the rougher flotation yielded a bulk concentrate containing %39,24 Pb and %6,46 Cu, achieving recoveries of %84,35 Pb and %78,02 Cu. Subsequent cleaning flotation of the rougher concentrate produced a final concentrate grade of %52,17 Pb and %6,61Cu. Furthermore, the economical evaluation was performed.