Düşük basınçta kanola (Brassica napus L.) bitkisinde gen anlatımının araştırılması
Determination of gen expression in canola (Brassica napus L.) under hypobaric pressure
  1. Tez No: 305480
  2. Yazar: BİLGE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ERICAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, kanola bitkisinin (Brassica napus L.) Californium, Jura, Orkan ve Elvis varyetelerinin düşük basınca maruz kaldığında meydana gelen değişikliklerin moleküler analizleri amaçlanmıştır.Bu amaçla, çalışmada kullanılacak olan kanola varyetelerinin toprağa ekimi yapıldı ve toprakta yetişen bitkiler, özel olarak tasarlanan düşük basınç kabinine yerleştirilerek farklı sürelerde (1, 2 ve 3 gün) düşük basınca (40 torr) maruz bırakıldı. Bu bitkilerden total RNA izolasyonu gerçekleştirildi. Kanola varyetelerinin düşük basınca verdiği cevabı moleküler düzeyde analiz etmek için, RT-PZR tekniği kullanılarak, OsNCED, OsABA8, OsZEP ve TMAC2 genlerinin anlatım profilleri incelendi. Ayrıca, çalışmamızın kontrolü olarak PZR tekniğinin doğruluğunu test etmek için gen olarakß-aktin gen bölgesi kullanıldı.Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, kanola bitkisinin, Californium, Jura, Orkan ve Elvis varyetelerinin düşük basınca maruz kaldığında, OsABA8 ve OsNCED genlerinin anlatım profillerinin değiştiği saptandı. Düşük basınçla ilgili olarak ülkemizde herhangi bir çalışma henüz yapılmamış olması nedeniyle, bu araştırma ülkemiz için bir ilk ve bu özelliğiyle de temel bir çalışma olma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to perform molecular analysis of the changes as a result of different low pressure levels in canola plant (Brassica napus L.) such as Californium, Jura, Orkan and Elvis varieties.For that reason, Canola varieties were planted and those plants grown in soil were placed in specially designed low pressure cabinets and were exposed to low pressure (40 torr) for varying periods (1, 2 and 3 days) .Total RNA isolation is done from the plants and to analyze the respond of canola varieties to low pressure levels at the molecular level, expression profiles of gene regions, OsNCED, OSABA8, OsZEP and TMAC2 were examined by RT-PCR technique. In addition, as a control of the study, ß-actin gene region was used as housekeeping gene to confirm whether PZR technique is working accurate or not.As a result of the study, when the varieties of canola plant, Californium, Jura, Okran and Elvis were exposure to low pressure, it was observed that expression profiles of the genes, OsABA8 and OsNCED changed. Because any other studies related to low pressure have not been done in our country, this study is the first and fundamental to lighten further studies.