Tedarik zinciri süreçlerinin iyileştirilmesinde blok zincir teknolojisi uygulamaları: Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri araştırması
Blockchain technology applications in improving of supply chain processes: Agricultural Development Cooperatives Research
- Tez No: 930268
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, tarımsal kalkınma kooperatiflerinde blok zincir teknolojisinin tedarik zinciri süreç-lerine entegrasyonunu ele almıştır. Günümüzde artan gıda güvenliği, izlenebilirlik ve şeffaflık talepleri, tarım sektöründe yenilikçi çözümler geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlam-da, araştırmada S.S. Ödemiş Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi örneği incele-nerek, blok zincir tabanlı bir sistemin iç tedarik zinciri süreçlerine etkisi değerlendirilmiştir. Karma bir metodoloji kullanılan çalışmada, 25 kooperatif yöneticisi, ortağı ve çalışanıyla an-ketler gerçekleştirilmiş, derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca, kooperatifin tedarik zinciri süreçlerine yönelik blok zincir temelli bir sistem kurulmuş ve performansı detaylı şekil-de analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, parametrik ve non-parametrik testlerle incelenmiş; katılımcıların teknolojiye yönelik algı profilleri K-means kümeleme analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the integration of blockchain technology into supply chain processes in agricultural development cooperatives. Today, increasing demands for food safety, traceability and transparency necessitate the development of innovative solutions in the agricultural sec-tor. In this context, the study examines the case of S.S. Ödemiş Bademli Fidancılık Agricultu-ral Development Cooperative and evaluates the impact of a blockchain-based system on inter-nal supply chain processes. Using a mixed methodology, the study conducted surveys and in-depth interviews with 25 cooperative managers, members and employees. In addition, a blockchain-based system for the cooperative's supply chain processes was implemented and its performance was analyzed in detail. The data were analyzed using parametric and non-parametric tests, and K-means cluster analysis was used to determine the participants' percep-tion profiles towards technology.