Monolitik zirkonya restorasyonlarının tekrarlayan fırınlamaları ile renk, yüzey özelliği ve faz değişiminin incelenmesi
The investigation of color, surface properties, and phase transformation in monolithic zirconia restorations after repeated firings
- Tez No: 930267
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AKGÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Karadağ E., (2025). Monolitik zirkonya restorasyonlarının tekrarlayan fırınlamaları ile renk, yüzey özelliği ve faz değişiminin incelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Protetik Diş Tedavisi ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Monolitik zirkonya restorasyonlar günümüzde hem posterior hem de anterior bölgelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mevcut araştırmanın amacı anterior bölgelerde daha iyi bir estetik başarı yakalamak için monolitik zirkonya restorasyonlarda cut-back işlemi uygulamasına bağlı olarak restorasyonun tekrarlayan düşük ısı fırınlamaları ile renk değişimini, faz değişimini ve yüzey özelliklerini değerlendirmektir. Materyal olarak 4Y-TZP içerikli monokromatik iki farklı monolitik zirkonya blok; Vita YZ/ST Color (Vita Zahnfabrik, Almanya) ve Amanngirrbach Ceramill Zolid HT (Amanngirrbach/ Avusturya) kullanılmıştır. Exocad (Exocad Dentalcad 3.0 Galway, Almanya) programı ile hazırlanan tasarım CAD/CAM sistemine aktarılarak monolitik zirkonya bloklardan örnekler hazırlanmıştır. Hazırlanan 72 adet disk şeklindeki örnek üretici firmanın belirttiği talimatlar doğrultusunda sinterleme protokollerine göre Hızlı sinterleme ve Standart sinterleme işlemine tabi tutulmuştur. Sinterleme işlemine göre gruplara ayrılan örnekler sonrasında 1, 2 ve 3 defa düşük ısı fırınlaması olacak şekilde gruplara ayrılmıştır. Hazırlanan bütün gruplar spektrofotometre cihazı ile siyah ve beyaz zeminde ölçülerek (CIE) L*, a* ve b* renk koordinatları not edilmiş ve TP00 değerleri hesaplanmıştır, ayrıca nötral gri zeminde de ölçüm yapılarak ∆E00 değerleri tespit edilmiştir. Gruplar içerisinden rastgele seçilen birer adet örnek taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile analiz edilmiştir. Tetragonal-monoklinik faz değişimleri de X ışını kırınım tekniği (XRD) ile hesaplanmıştır. Tekrarlayan fırınlamalar ile örnekler arasında ΔE değerinde farklılıklar olduğu ancak bu değişikliklerin göz ile algılanabilir değerin (ΔE
Özet (Çeviri)
Karadağ E. (2025). Investigation of Color, Surface Properties, and Phase Changes of Monolithic Zirconia Restorations with Repeated Firings. Istanbul University, Institute of Health Sciences, Department of Prosthetic Dentistry. Doctoral Thesis. Istanbul. Monolithic zirconia restorations are widely used in both posterior and anterior regions today. The purpose of this study is to evaluate the color changes, phase changes, and surface properties of monolithic zirconia restorations subjected to repeated low-temperature firings after the cut-back process, aiming for better aesthetic success in the anterior regions. As materials, two different monolithic zirconia blocks with 4Y-TZP content Vita YZ/ST Color (Vita Zahnfabrik, Germany) and Amann Girrbach Ceramill Zolid HT (Amanngirrbach/ Austria) were used. Samples were prepared from monolithic zirconia blocks using designs created with the Exocad (Exocad DentalCAD 3.0 Galway, Germany) software and transferred to a CAD/CAM system. A total of 72 disk-shaped samples were prepared and subjected to sintering protocols according to the manufacturer's instructions, namely, Fast Sintering and Standard Sintering. The samples, divided into groups based on the sintering protocol, were further subdivided into groups for 1, 2, and 3 rounds of low-temperature firings. All groups were measured using a spectrophotometer on black and white backgrounds, and the L*, a*, and b* color coordinates were recorded according to the CIE system. TP00 values were calculated, and ∆E00 values were determined by measurements on a neutral gray background. One randomly selected sample from each group was analyzed using Scanning Electron Microscopy (SEM). Tetragonal-to-monoclinic phase changes were also calculated using X-ray Diffraction (XRD). It was found that there were differences in ∆E values among the samples with repeated firings, but these differences remained below the visually perceptible threshold (ΔE