Alt üriner sistem semptomları olan kadınların tedaviden beklentilerinin belirlenmesi
Determination of treatment expectations of women with lower urinary tract symptoms
  1. Tez No: 930280
  2. Yazar: GÜLÇİN KAHRAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma alt üriner sistem şikayeti olan kadınların tedaviden beklentilerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel bir çalışma niteliğindedir. Araştırmanın evrenini, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Ürojinekoloji Bilim Dalı'na Kasım 2010 – Mart 2013 tarihleri arasında alt üriner sistem şikayeti ile başvuran 300 kadın oluşturdu. Araştırmada veri toplama aracı olarak literatür doğrultusunda geliştirilen çok sorulu anket formu, kadınlarda alt üriner sistem semptomlarında yaşam kalitesi için 7 soruluk ''İnkontinans Etki Soru Formu (IIQ-7)'' ve semptom indeksi için 6 soruluk ''Ürogenital Distress Envanteri (UDI-6) ''ve ürolojik semptomları objektif olarak belirlemek amacıyla Bristol Kadın Alt Üriner Yol Semptomları Soru Formu kullanıldı. İstanbul Tıp Fakültesi Etik Kurulu'ndan etik onay alındı. Veriler SPSS yazılımı kullanılarak frekans, ort±SS, ki-kare, t testi ve tek yönlü ANOVA ile analiz edildi. Kadınların yaş ortalaması 48,71±8,72 idi ve 5,30±3,83 yıldır idrar kaçırma sorunu yaşıyordu. UDI-6 toplam puanı 7,18±3,54 (min=0 maks=18) idi. IIQ toplam puanı 12,27±6,67 (min=0 maks=24) idi. BFLUTS toplam puanı 26,47±8,41 (min=6 maks=51) idi. Kadınların çoğu (%75) genel olarak tam bir iyileşme beklerken, %25'i daha iyi başa çıkabileceğini bekliyordu. Beklenti düzeyi ile BFLUTS, UDI-6 ve IIQ-7 puanları arasında fark yoktu. İdrar kaçırma süresi ve idrar kaçırma tipleri tedavi beklentisi düzeyini etkilememiştir. Genel olarak kadınların alt üriner semptomlar için tedavi beklentileri yüksektir. Semptomların şiddeti ve düşük yaşam kalitesinin tedaviden beklenti düzeyini etkilemediği belirlenmiştir. Hastalar semptomların şiddetiyle ilgili şikayetleri düşük olsa da tedaviden beklentileri yüksek olabilir. Bu nedenle şikayetlerin şiddeti ne olursa olsun tedavi sırasında başarı düzeyiyle ilgili beklentiler açıklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The study is a descriptive cross-sectional study to determine the treatment expectations of women with lower urinary tract complaints. The universe of the study consisted of 300 women who applied to the Department of Obstetrics and Gynecology, Department of Obstetrics and Gynecology, Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, between November 2010 and March 2013 with lower urinary tract complaints. The women were included in the study after obtaining permission to participate after being informed. The multi-question questionnaire form developed in line with the literature, the 7-question ''Incontinence Impact Questionnaire (IIQ-7)'' for quality of life in women's lower urinary tract symptoms, the 6-question ''Urogenital Distress Inventory (UDI-6)'' for symptom index and the Bristol Female Lower Urinary Tract Symptoms Questionnaire to objectively determine urological symptoms were used in the study. Ethical approval was obtained from Istanbul Faculty of Medicine ethical committee. Data were analyzed by frequency, mean±SD, chi-square, t test and one way ANOVA by SPSS software. The mean age of women was 48,718,72 and they had urinary incontinence for 5,303,83 years. UDI total score was 7,183,54 (min.=0 max.=18). IIQ total score was 12,276,67 (min.=0 max.=24). BFLUTS total score was 26,478,41 (min.=6 max.=51). Most of women (75%) expected an overall complete cure, and 25% of them expected to be able to cope better. There is no difference between expectation level and BFLUTS, UDI6 and IIQ-7 scores. Duration of urinary incontinence and types of incontinence did not affect the level of treatment expectation. Overall women have high level expectations of treatment for lower urinary symptoms. It was determined that severity of symptoms and poor quality of life did not affect the level of expectation from the treatment. Patients may have high level of expectations from the treatment although their complaints about the severity of symptoms are low. Therefore expectations about the level of success should be explained during the treatment regardless of the severity of complaints. Patients' expectations should be taken into consideration in the treatment. There are an insufficient number of studies on this subject