Koroner arter hastalarının e-sağlık okur yazarlık seviyeleri ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Assessment of e-health literacy levels and quality of life of coronary artery patients
  1. Tez No: 930302
  2. Yazar: ŞULE ELMA EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA NUR ÇATTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
KORONER ARTER HASTALARININ E-SAĞLIK OKUR YAZARLIK SEVİYELERİ VE YAŞAM KALİTELERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışma prospektif tanımlayıcı kesitsel bir anket çalışmasıdır. KAH, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Eczacılar, birinci basamak sağlık hizmetlerinde önemli bir rol oynayarak KAH hastalarının ilaçlarını doğru ve etkili bir şekilde kullanmalarına yardımcı olur. Bu çalışmada, KAH hastalarının e-sağlık okuryazarlık düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca eczanelerin bu konudaki rolleri ve katkıları değerlendirilmiştir. Çalışma, İstanbul'daki bir eczaneye başvuran 100 KAH hastası ile yürütülmüştür. Katılımcılara, e-sağlık okuryazarlığını ölçen e-Sağlık ölçeği ve yaşam kalitesini değerlendiren HeartQoL ölçeği uygulanmıştır. Veriler, yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanmıştır. İstanbul Medipol Üniversitesi etik kurul onayı alınmıştır. Hastaların çoğunluğu erkek, evli ve emekliydi. Hastaların ortalama yaşı 65 idi. Katılımcıların %82'sinde hipertansiyon, %67'sinde dislipidemi, %63'ünde diyabet, %28'inde astım vardı. e-Sağlık okuryazarlığı puanları 8 ile 40 arasında değişiyordu. HeartQoL puanları ise 3 ile 42 arasında değişiyordu. e-Sağlık okuryazarlığı ile yaş arasında negatif bir korelasyon tespit edildi. Çalışma, KAH hastalarının e-sağlık okuryazarlık düzeylerinin yaşam kalitelerini etkilediğini ve eczacıların bu konuda önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ASSESSMENT OF E-HEALTH LITERACY LEVELS AND QUALITY OF LIFE OF CORONARY ARTERY PATIENTS This study is a prospective descriptive cross-sectional survey study. CAD is a serious health problem that negatively affects the quality of life. Pharmacists play an important role in primary health care and help CAD patients use their medications correctly and effectively. This study examined the relationship between the e-health literacy levels of CAD patients and their quality of life. In addition, the roles and contributions of pharmacies in this regard were evaluated. The study was conducted with 100 CAD patients who applied to a pharmacy in Istanbul. The e-Health scale measuring e-health literacy and the HeartQoL scale assessing the quality of life were applied to the participants. Data were collected through face-to-face interviews. Istanbul Medipol University ethics committee approval was obtained. The majority of the patients were male, married, and retired. The mean age of the patients was 65. 82% of the participants had hypertension, 67% had dyslipidemia, 63% had diabetes, and 28% had asthma. e-Health literacy scores ranged from 8 to 40. HeartQoL scores ranged from 3 to 42. A negative correlation was found between eHealth literacy and age. The study showed that the eHealth literacy levels of CAD patients affect their quality of life and that pharmacists can play an important role in this regard.