Farklı polimerizasyon metodlarının kompozit materyallerin dönüşüm derecesi (DC) ve sitotoksisitelerit üzerindeki etkisi
Effect of different polymerization methods on the degree of conversion (DC) and cytotoxicity of composite materials
- Tez No: 930303
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
İyibilir, A.F. (2025). Farklı polimerizasyon metodlarının kompozit materyallerin dönüşüm derecesi (dc) ve sitotoksisiteleri üzerindeki etkisi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Restoratif Diş Tedavisi ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Bu çalışmanın amacı, beş farklı kompozit reçine materyalin, aynı ışık cihazının farklı kürleme modları altında monomer dönüşümüne ve materyallerin hücre canlılığı üzerindeki etkilerini incelemektir. Filtek Z250 (3M ESPE, St. Paul, MN, ABD) , Filtek Z550 (3M ESPE, St. Paul, MN, ABD), Spectra ST HV (Dentsply Sirona, Konstanz, Almanya), Gradia Direct Posterior (GC Corporation, Tokyo, Japonya), Tetric N Ceram (ivoclar vivadent AG, Liechtenstein) kompozit reçine materyallerinden 8mm çap 2 mm derinlik boyutlarında olacak şekilde örnekler hazırlanmış ve Valo ışık cihazının iki farklı gücü kullanılarak polimerize edilmiştir. Bu örneklerin FT/IR ATR cihazında monomer dönüşüm oranları incelenmiştir. Aynı materyallerin hücre kültürü ekstrakt test metodu için 24 saat kültür ortamında bekletilerek ekstraktları elde edilmiş ve hücrelere uygulama yapılmıştır. Dentin bariyer test metodu için çürüksüz, kök oluşumu tamamlanmış insan üçüncü büyük azı dişlerinden elde edilen dentin diskleri, dentin bariyer düzeneklerine yerleştirilmiş ve üzerine önce adeziv, daha sonra kompozit reçine materyaller uygulanıp yine aynı şekilde iki farklı güç altında polimerize edilmiştir. Sonra bu düzenek kültür plakasına taşınmıştır. Her test yöntemi için 24, 48 ve 72 saat inkübasyon sonrasında materyallerin hücre canlılığına etkileri MTT testi ile, sitotoksisite analizi LDH testi ve ROS ölçümü ile, apoptoz varlığı ise Western Blot yöntemi ile değerlendirilmiştir. Kullanılan kompozit reçine materyaller değişen oranlarda monomer dönüşümü ve sitotoksik etki göstermişlerdir. Filtek Z250 ve Filtek Z550 materyalleri her iki ışık modunda diğer kompozit materyallerden daha yüksek dönüşüm oranı göstermişler, Gradia Direct Posterior materyali her iki ışık modunda diğer materyallerden daha düşük dönüşüm oranı göstermiştir. Vitrebond Plus materyali diğer materyallerden daha fazla sitotoksik etki oluşturmuştur. Deney materyalleri daha çok nekrotik hücre ölümünü uyarmışlardır. İnkübasyon süresi ile değişken sitotoksik etkiler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
İyibilir, A.F. (2025). Effect of Different Polymerization Methods on the Degree of Conversion (DC) and Cytotoxicity of Composite Materials. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Restorative Dentistry. Doktora Tezi. İstanbul. The aim of this study is to examine the monomer conversion of five different composite resin materials under different curing modes of the same light device and the effects of the materials on cell viability. Filtek Z250 (3M ESPE, St. Paul, MN, USA) , Filtek Z550 (3M ESPE, St. Paul, MN, USA), Spectra ST HV (Dentsply Sirona, Konstanz, Germany), Gradia Direct Posterior (GC Corporation, Tokyo, Japan), Tetric N Ceram (ivoclar vivadent AG, Liechtenstein) were used to prepare samples in 2 mm thickness and 8 mm diameter and polymerized using two different modes of the Valo LED LCU. Monomer conversion of these samples were examined in the FT/IR ATR device. Fort he cell culture extract test method, the same materials were kept in culture medium for 24 hours, extracts were obtained and applied to the cells. Fort he dentin barrier test method, dentin discs obtained from caries-free human third molars with complete root formation were placed in dentin barrier devices and adhesives and composite resin materials were applied on them and polymerized in the same way under two different light modes. This device then moved to the culture plate. For each test method, after 24, 48 and 72 hours of incubation, the effects ot he materials on cell viability were evaluated by MTT test, cytotoxicity analysis was evaluated by LDH test and ROS measurement, and the apoptosis was evaluated by Western Blot method. The composite resin materials used showed monomer conversion and cytotoxic effects at varying rates. Filtek Z250 and Filtek Z550 materials showed higher conversion rates than other composite materials in both polymerization modes, while Gradia Direct Posterior material showed lower conversiton rates than other materials in both polymerization modes. Vitrebond Plus produced more cytotoxic effect than other materials. Materials stimulated more necrotic cell death. Variable cytotoxic effects occured with incubation time.