Stratejik yönetim uygulamaları üzerine bir inceleme: Türk savunma sanayi örneği
A study on strategic management applications: The example of Turkish defense industry
  1. Tez No: 930304
  2. Yazar: NECATİ ONUR DOĞRUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Strateji kavramı, ilk olarak askeri bağlamda ortaya çıkmış ve zamanla ekonomik, politik ve kurumsal alanlarda da kullanılmaya başlanmıştır. 20. yüzyılın ortalarında, stratejik planlama şirketlerin uzun vadeli hedeflerine ulaşmak için temel bir yönetim aracı haline gelmiştir. Günümüzde hem kamu hem de özel sektörde stratejik planlama, belirsizliklerle başa çıkma ve esneklik sağlama aracı olarak öne çıkmaktadır. Bu tezde, Türk savunma sanayii sektörü odak noktası olarak alınmış ve sektörün stratejik yönetim anlayışının tarihsel gelişimi incelenmiştir. Araştırma, kamu kurumlarının stratejik planları, şirketlerin faaliyet raporları ve önemli politika belgeleri üzerinden yürütülerek, sektörün öncüleri tarafından benimsenen yönetim okullarının etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Analizde EFQM Modeli, PESTLE ve Porter'ın Beş Güç Modeli gibi analiz yaklaşımları kullanılmış; bu yöntemler üzerinden sektörün stratejik planlama süreçlerine etkileri değerlendirilmiştir. Yapılan nitel çalışmalar neticesinde savunma sanayii gibi kritik bir sektör özelinde üst politika belgelerinin genel bir stratejik yön belirlediği ve bu yön doğrultusunda başarılı sonuçların elde edilebilmesi için kamu ile özel sektör arasında stratejik amaç ve hedefleri hizalamak üzere kurumsal yapının varlığı sektörün sürdürülebilirliğinin temin edilmesinde önemli bir unsur olduğu bulguları elde edilmiştir. Türk savunma sanayii sektöründe stratejik planlama ve uygulamanın önemine dikkat çekilmiş, kamu ve özel sektör arasındaki uyumun önemini vurgulayan bir çalışma ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The terminology of strategy initially emerged in a military context and later expanded to economic, political, and institutional domains. By the mid-20th century, strategic planning had become an essential management tool for achieving long-term organizational goals. Today, strategic planning serves as a critical mechanism for managing uncertainty and enhancing flexibility for public and private actors in any sectors. This thesis focuses on the Turkish defense industry, analyzing the historical evolution of its strategic management approach. The study examines strategic plans of public institutions, corporate reports, and significant policy documents to uncover the influence of adopted management schools on the sector. Analytical frameworks such as the EFQM Model, PESTLE Analysis, and Porter's Five Forces were employed to evaluate the implications for strategic planning processes within the sector. As a result of the qualitative studies, it has been found that in a critical sector such as the defense industry, the top policy documents determine a general strategic direction and that the existence of an institutional structure to align strategic goals and objectives between the public and private sectors in order to achieve successful results in line with this direction is an important element in ensuring the sustainability of the sector. The thesis emphasizes how significant strategic planning and implementation in the Turkish defense industry and highlights the importance for alignment between public and private sectors for achieving strategic objectives.