Gebelerin doğum öncesi bakım memnuniyetlerinin ve çocukluk çağı aşıları hakkındaki tutumlarının değerlendirilmesi
Assessment of pregnant women's satisfaction with prenatal care and their attitudes about childhood vaccines
- Tez No: 930320
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SAATÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Doğum öncesi bakım, gebelik sürecinin sağlıklı ilerlemesi için kritik bir öneme sahiptir ve bu hizmetlerden memnuniyet, gebelerin sağlık davranışlarını etkileyebilir. Aynı zamanda, annelerin çocukluk çağı aşılarına yönelik tutumları, bebeklerin aşılama oranlarını ve dolayısıyla toplum bağışıklığını belirleyen önemli faktörlerden biridir. Bu çalışma, gebelerin doğum öncesi bakım hizmetlerinden memnuniyet düzeylerini ve çocukluk çağı aşıları ile ilgili tutumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte bir araştırmadır. Çukurova Üniversitesi Çarkıpare Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne 1 Mayıs 2024 ile 31 Temmuz 2024 tarihleri arasında başvuran 146 okuryazar gebe çalışmamıza dahil edildi. Katılımcılara tarafımızca geliştirilen Sosyodemografik Veri Anketi ile Doğum Öncesi Bakım Memnuniyeti Ölçeği (DÖBMÖ) ve Aşı Tutumları Ölçeği (ATÖ) uygulandı. Bulgular: Çalışmamıza katılan 146 gebenin yaş ortalamaları 29,4±4,1 (medyan: 29) yıl idi. Katılımcıların % 98,6'sı evli, % 68,5'i üniversite mezunu, % 64,4'ünün eşi üniversite mezunu, % 45,2'si çalışmakta, % 97,3'ünün eşi çalışmakta, % 49,3'ünün ilk gebeliği, % 50,7'sinin birden fazla gebeliği olduğu belirlendi. Gebelerin DÖBMÖ puan ortalaması 82,9±15,4 olarak hesaplandı ve yaş, eğitim, eşlerin eğitim ve çalışma durumu ile aylık gelir düzeyinin doğum öncesi bakım memnuniyeti üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı saptandı. İki ve daha fazla gebeliği olanların, DÖBMÖ toplam puanı, Bakım sanatı, Teknik kalite, Ulaşılabilirlik, Fiziksel çevre altölçek puan ortalamalarının ilk gebeliği olanlara göre anlamlı olarak daha düşük olduğu bulundu (p=0,014; p=0,041; p=0,032; p=0,004; p=0,009). Eşleri lisans ve üstü eğitime sahip olanlarda, lise ve altı eğitime sahip olanlara göre ulaşılabilirlik altölçek puan ortalamaları daha yüksek bulundu (p=0,017). Çalışmamıza katılan gebelerin ATÖ puan ortalaması 17,4±3,8 olarak hesaplandı. Gebelerin yaşları ile Aşı Tutumu Ölçeği toplam puanı, Etkinlik ve güvenlik altölçek ve Güven altölçek puanları arasında negatif (ters) yönlü zayıf bir ilişki olduğu saptandı (sırasıyla r=-0,238; r=-0,252; r=-0,163). Gebelerin toplam gebelik sayısı ile Ulaşılabilirlik, Aşı tutumu toplam puanı, Aşının faydaları ve Güven ölçek puanları arasında negatif (ters) yönlü zayıf bir ilişki bulundu (sırasıyla r=-0,182; r=-0,194; r=- 0,227; r=-0,247). Gebelerden çalışanların ATÖ toplam puanı, etkinlik ve güvenlik altölçek puanı ve güven altölçek puanları, çalışmayanlara göre daha düşük bulundu (sırasıyla p=0,035; p=0,044; p=0,048). Lise ve altı eğitim düzeyine sahip gebelerin Etkinlik ve Güvenlik altölçek puan ortalamasının, yüksek lisans ve üstü eğitim düzeyine sahip olanlara göre daha yüksek olduğu tespit edildi (p=0,004). Ayrıca, asgari ücret ve altı gelire sahip olan gebelerde, asgari ücret üstü gelire sahip olanlara kıyasla Etkinlik ve Güvenlik altölçek puan ortalamasının daha yüksek olduğu saptandı (p=0,003). Gebelikte çocukluk çağı aşılarıyla ilgili okuma/araştırma yapan gebelerin Aşı ile Önlenebilir Hastalık Bilinci altölçek puanlarının, okuma yapmayan gebelere göre anlamlı derecede daha düşük olduğu tespit edildi (p=0,005). Çalışmamızda gebelerin doğum öncesi bakım memnuniyetleri ile aşı tutumları arasında doğrudan bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Gebelik aşılama kararını olumlu yönde geliştirmede önemli bir fırsattır. Anne ve bebek mortalite ve morbiditesini azaltmaya ve sağlığı güçlendirmeye yönelik çalışmaların yürütüldüğü doğum öncesi bakım hizmetleri kapsamında annelere doğacak çocuklarına yapılacak aşılarla ilgili sağlık profesyonelleri tarafından bizzat veya doğru bilgi kaynaklarına yönlendirmeyle bilgilendirme yapılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Antenatal care is critical for a healthy pregnancy and satisfaction with these services may influence pregnant women's health behaviors. Furthermore, mothers' attitudes towards childhood vaccines are one of the most important factors determining the infant immunization rates and thus community immunity. This study was conducted to assess the pregnant womens' level of satisfaction with prenatal care and their attitudes about childhood vaccines. Materials and Methods: Our cross-sectional study included 146 literate pregnant women who applied to Çukurova University Çarkıpare Training Family Health Centre between 1 May 2024 and 31 July 2024. The data was collected using Sociodemographic Data Questionnaire, Prenatal Care Satisfaction Scale (PCSS) and Vaccination Attitudes Scale (VAS). Results: The mean age of pregnant women was 29,4±4,1 (median: 29) years, 98,6% of the participants were married, 68,5% were university graduates, 64,4% had a university graduate husband, 45,2% had a job, 97,3% had a working husband, 50,7% had more than one pregnancy. The mean score of PCSS was 82,9±15,4. There was no significant relationship between the PCSS score and age, educational status of the pregnant women, education and employment status of her husband and monthly income level. The mean total score, art of care, technical quality, accessibility, and physical environment subscale scores of PCSS were significantly lower in participants with two or more pregnancies than those with the first pregnancy (p=0,014; p=0,041; p=0,032; p=0,004; p=0,009, respectively). The mean scores of the accessibility subscale were significantly higher in those whose husbands with higher educational status than those lower educational status (p=0,017). The mean VAS score of the pregnant women was 17,4±3,8. There was a weak negative (inverse) relationship between the age of the pregnant women and the total score, efficacy and safety subscale and confidence subscale scores of the Vaccine Attitude Scale (r=-0,238; r=-0,252; r=-0,163, respectively). A weak negative (inverse) relationship was found between the total number of pregnancies and the Accessibility, Vaccination attitude total score, Benefits of vaccination and Confidence scale scores (r=-0,182; r=-0,194; r=-0,227; r=-0,247, respectively). The total score, efficacy and safety subscale scores and trust subscale scores of pregnant women with a job were significantly lower than those without a job (p=0,035; p=0,044; p=0,048, respectively). The mean scores of Efficacy and Safety subscales of pregnant women with lower educational status were higher than those with higher educational status (p=0,004). The mean scores of the Efficacy and Safety subscales were significanly higher in pregnant women with lower income compared to those with higher income (p=0,003). The subscale scores of the Awareness of Vaccine-Preventable Diseases of pregnant women who read/researched about childhood vaccines during pregnancy were significantly lower than those who did not (p=0,005). No direct significant relationship was found between prenatal care satisfaction and childhood vaccination attitudes of pregnant women. Conclusion: Pregnancy is an important opportunity to improve the decision about vaccination. Within the scope of prenatal care services, where efforts are carried out to reduce maternal and infant mortality and morbidity and to improve health, mothers should be informed about the childhood by health care professionals personally or by directing them to the right sources of information.