Fototerapi uygulanan yenidoğanlara dinletilen beyaz gürültünün bilirubin düzeyine etkisinin belirlenmesi
The determination of the effect of white noise played to neonates undergoing phototherapy on bilirubin levels
  1. Tez No: 930319
  2. Yazar: ZÜBEYDE ÇETİNBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çetinbaş, Z. (2025). Fototerapi Uygulanan Yenidoğanlara Dinletilen Beyaz Gürültünün Bilirubin Düzeyine Etkisinin Belirlenmesi. Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu araştırma, fototerapi uygulanan yenidoğanlara dinletilen beyaz gürültünün bilirubin düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapılan randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Mart-Ağustos 2024 tarihleri arasında yenidoğan yoğun bakım ünitesine hiperbilirubinemi tanısı ile yatışı yapılan, 38-42 gestasyon haftası arasında doğan, tekli fototerapi alan 67 bebek (beyaz gürültü grubu 34 kişi; kontrol grubu=33) araştırmaya dahil edildi. Veriler;“Tanıtıcı Bilgi Formu”, yenidoğanların demografik bilgileri, Apgar skoru, konfor düzeyleri“Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ)”“, emzirme başarıları ”Latch Emzirme Tanılama Ölçeği (LATCH)", defekasyon ve idrar yapma sıklığı, kilo kontrolü ve bilirubin ölçümleri gibi parametrelerle kademeli bir şekilde toplanmıştır. Beyaz gürültü, mp 3 Çalar, ses desibel ölçüm cihazı kullanılmıştır. Bebeklerin ve annelerin tanımlayıcı özellikleri, yenidoğanın konfor ölçümleri, emzirme süresi, bilirubin seviyesi, idrar ve defekasyon sıklığı gibi diğer parametrelerde de gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlemlenmemiştir (p>0.05). Beyaz gürültü dinletilen grup, 12.
Özet (Çeviri)
Cetinbas, Z. (2025). The Determination of the Effect of White Noise Played to Neonates Undergoing Phototherapy on Bilirubin Levels. Master Thesis, Biruni University Graduate Education Institute, Istanbul. This study is a randomized controlled trial aimed at investigating the effect of white noise played for neonates undergoing phototherapy on their bilirubin levels. The research was conducted at the Neonatal Intensive Care Unit of the Süleymaniye Women's and Children's Hospital, affiliated with the Istanbul Training and Research Hospital of the Ministry of Health of the Republic of Turkey, between March and August 2024. A total of 67 neonates born between 38-42 weeks of gestation, diagnosed with hyperbilirubinemia, and receiving single phototherapy, were included in the study (34 in the white noise group, 33 in the control group). Data were gradually collected through the“Introductory Information Form,”which included neonates' demographic information, Apgar score, comfort levels measured by the“Neonatal Comfort Behavior Scale (NCBS),”breastfeeding success assessed with the“Latch Breastfeeding Assessment Tool (LATCH),”defecation and urination frequency, weight control, and bilirubin measurements. White noise was played using an MP3 player and sound decibel measurement device. No statistically significant differences were observed between the groups in terms of descriptive characteristics of the babies and mothers, comfort measurements, breastfeeding duration, bilirubin levels, urination and defecation frequency, or other parameters (p>0.05).