Economic Transformation of Turkey and South Korea: In the Context of State Building and Late Development
Türkiye ve Güney Kore'nin Ekonomik Dönüşümü: Devlet İnşası ve Geç Kalkınma Bağlamında
  1. Tez No: 930340
  2. Yazar: İREM EREN NARCI
  3. Danışmanlar: PROF. BENJAMIN SELWYN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezin amacı Türkiye ve Güney Kore'deki kalkınma devlet kalıplarını analiz etmektir. Bu iki ülke, ekonomik kalkınma politikalarının uygulanma şekli açısından farklı ekonomik kalkınma sonuçları ortaya koymaktadır. Bu araştırma, Güney Kore karşılaştırmalı olarak Türkiye'nin ihracat performansını ve bunun uzun vadeli ekonomik dönüşüme etkisini eleştirel bir şekilde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Aslında,Güney Kore'nin başarısı, uzun vadeli sanayileşmeyi sağlamak için mükemmel bir şekilde sürdürülen ve geç sanayileşme hedeflerinin güçlü bir şekilde uygulanan ekonomiye devlet müdahalesinden kaynaklanıyordu. Türkiye'nin ekonomik dönüşüm sürecinde var olmayan Güney Kore örneğinde başarılı dönüşümün arkasında yatan farklı kalıplar nelerdir? Çalışmada geç sanayileşme temelinde ekonomik kalkınmanın yüksek düzeyde tutulabilmesi için kalkınmacı devlet politikalarının nasıl sürdürülmesi gerektiği araştırılacaktır. Ayrıca çalışmada Türkiye'nin ekonomik dönüşümünün başarısız olmasının nedenleri ve Güney Kore'nin geç sanayileşme açısından başarılı politika düzenlemeleri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to analyse the patterns of the development state in Turkey and South Korea. These two countries introduce different economic developmental outcomes in terms of the way of implementation of economic developmental policies. This research attempts to provide a critical evaluation of Turkey's export performance and its effect on the long-term economic transformation in a comparison to South Korea. In fact, the success of South Korea was due to state intervention to the economy, which was perfectly maintained to provide a long-term industrialisation and strongly implemented objectives of late industrialisation. What are the different patterns behind the successful transformation in the case of South Korea that has not existed in the process of economic transformation of Turkey? The study will explore how the developmental state policies must be maintained in order to hold a high level of an economic development on a basis of late industrialisation. Furthermore, the study will be investigating the reasons behind of the failure of economic transformation of Turkey and the successful policy arrangements of South Korea in terms of late industrialisation.