TÜSİAD in the 1990 s: The story of a transformation
1990' larda TÜSİAD: Bir dönüşüm hikayesi
- Tez No: 107028
- Danışmanlar: PROF. ÇAĞLAR KEYDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
KISA ÖZET 1990'larda TÜSİAD: Bir Dönüşüm Hikayesi Tuba İnci Aydın Bu çalışmanın amacı, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) son yirmi yılda ekonomik ve sosyal gelişmelerle bağlantılı olarak geçirmiş olduğu dönüşümü analiz etmektir. Özellikle 1990'lı yıllar, TÜSİAD tarafından temsil edilen iş çevrelerinin sosyal ve siyasi konularla, bilhassa demokrasi ve medeni haklar ile, daha aktif olarak ilgilenme eğilimine şahitlik etmektedir. Bu çalışma, TÜSİAD tarafından temsil edilen iş çevrelerinde gözlemlenen bu fikir değişiminin incelenmesinin, genel olarak devlet ile burjuva arasındaki ilişkinin dönüşümü hakkında ipuçları sağlayacağı düşüncesiyle derneğin gelişimini ve devletle olan ilişkilerini anlatmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada hem iç hem de dış faktörleri ele alan iki boyutlu bir yaklaşım benimsenmiştir. TÜSİAD arşivlerinde bulunan yazılı ve görsel malzeme detaylı olarak incelenerek Türkiye'de küreselleşmenin sağladığı olanakları değerlendirebilecek güçte ve olgunlukta bir burjuva sınıfının ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır. Son olarak, Türkiye'nin özgüllüğünü anlayabilmek ve devlet ile büyük sermaye arasındaki ilişkinin farklı ulusal bağlamlarda gösterdiği farklılık ve benzerlikleri aydınlatmak amacıyla Meksika, Güney Kore ve Türkiye arasında bir kıyaslamaya yer verilmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TÜSİAD in the 1990s: The Story of a Transformation by Tuba İnci Aydın The aim of this study is to identify and analyze the transformation Turkish Industrialists' and Businessmen's Association (TÜSİAD) has undergone in the last two decades in response to the economic and political developments. The 1990s in particular have witnessed a general tendency, on the part of the segment of the business community represented by TÜSİAD, towards an active involvement in social and political issues, especially civil rights and democracy. Believing that such an analysis concerning the shift in the attitude of the segment of the business community represented by TÜSİAD can give us clues about the transformation of the relationship between the state and the bourgeoisie in general, the study traces the evolution of the association and tries to describe its relationship with the state elite. A two-dimensional approach, which takes into account both domestic and external conditions, is adopted. As a result of a detailed analysis of the written and visual materials in TÜSİAD archives, it is concluded that a bourgeois class strong and mature enough to seize the opportunity provided by globalization, has come into being. Lastly, a brief comparative analysis is undertaken to highlight Turkey's specificity and to account for the differences and similarities one observes in the pattern of the relationship between big business and the state in different national contexts; i.e. those of Mexico and South Korea.