Yerel ve küresel asgari tamamlayıcı kurumlar vergisi uygulamasının Türkiye'de yürürlüğe girmesi ve uyum sürecine yönelik bir araştırma
A research on implementation and compliance process of domestic and global minimum corporate tax in Turkiye
- Tez No: 930341
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, yerel ve küresel asgari tamamlayıcı kurumlar vergisi (Sütun 2) uygulamasının Türkiye'de yürürlüğe girmesi ve uyum sürecinin şirketlerdeki vergi yöneticileri, bakanlık ve idare yetkilileri ve vergi hukuku akademisyenleri perspektifinden incelemeyi ve görüşleri doğrultusunda bir analiz yapmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, Türkiye'deki uygulama süreci, hukuki çerçevesi, potansiyel vergi gelirlerine etkileri, uluslararası iş birlikleri ile bilgi paylaşımları, şirket stratejileri ve uyum maliyetleri, gelecek beklentileri ve öneriler ele alınmış ve incelenmiştir. Çalışma, 2024 yılında gerçekleştirilmiş ve verilerin toplanması için yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bakanlık ve idareden 2, vergi hukuku akademisyenlerinden 1 ve şirketlerin vergi yöneticilerinden 4 katılımcıyla gerçekleştirilen görüşmelerin kayıtları yazılı dokümanlara aktarılmış ve içerik analizi tekniğiyle incelenmiştir. Bu süreçte, elde edilen verilerden kodlar, kategoriler ve temalar oluşturularak derinlemesine bir analiz yapılmıştır. Bulgular, bakanlık ve idare nezdinde; uygulama sürecinde yaşanmış olan zorlukların varlığına, sürecin sonunda vergi gelirlerinin olumlu yönde etkileneceğine akademisyenler nezdinde; hukuki çerçevede uygulama sürecinde çeviri zorlukları ve mevzuatsal uyum sorunları olduğunu, işletmelerin yapılarında değişikliklere gidilerek işletmeler üzerinde mali ve kaynak yükü oluşacağı vergi yöneticileri nezdinde; işletmelerin planlamalarını vergi hesaplamalarını ve uyum süreçlerinin yönetimi için projeksiyonlar ve kaynak planlaması yapmaları gerekliliği, alabilecekleri danışmanlık hizmetleri ve gelecek beklentilerinde şirket yapılandırmaları için öngörülerin oluşturulması yönünde olmuştur. Bu araştırma, yerel ve küresel asgari tamamlayıcı kurumlar vergisi (Sütun 2) uygulamasının Türkiye'de yürürlüğe girmesi ve uyum sürecine yönelik literatürdeki eksikliği gidermeyi amaçlamaktadır. Bulgular, çok uluslu işletmelerin sürece uyum sağlayabilmesi adına stratejilerinde değişiklikler yapmaları ve uygulamanın Türk vergi mevzuatı üzerindeki rolüne ilişkin önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the implementation and compliance process of the domestic and global minimum corporate tax in Turkiye from the perspectives of corporate tax managers, ministry and administration officials, and tax law academics. The research addresses the implementation process in Turkiye, its legal framework, potential impacts on tax revenues, international cooperation and information exchange, company strategies, compliance costs, future expectations, and recommendations. The study was conducted in 2024, using semi-structured interview techniques for data collection. Interviews were held with 2 participant from the ministry and administration, 1 tax law academician, and 4 corporate tax manager. The records of these interviews were transcribed into written documents and analyzed using content analysis techniques. During this process, codes, categories, and themes were created from the collected data for in-depth analysis. The findings, from the perspective of the ministry and administration, indicate the presence of difficulties experienced during the implementation process and that tax revenues will be positively affected at the end of the process. From the perspective of academics, there are translation difficulties and regulatory compliance issues within the legal framework during the implementation process, and changes in business structures will result in financial and resource burdens on businesses. From the perspective of tax managers, businesses need to make projections and resource planning for managing their tax calculations and compliance processes, consider the consultancy services they can receive, and create forecasts for company restructuring in their future expectations. This research aims to address the gap in the literature regarding the implementation and compliance process of the domestic and global minimum corporate tax (Pillar 2) in Turkiye. The findings provide significant insights into the role of the implementation on Turkish tax legislation and suggest that multinational enterprises may need to make strategic adjustments to comply with the process.