The changing Asian dimension in Turkish foreign policy since 2003
2003'ten itibaren Türk dış politikasında değişen Asya boyutu
- Tez No: 278622
- Danışmanlar: PROF. DR. M. LUTFULLAH KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'nin Asya politikası ele alınmıştır. Ancak, Asya'nın bir bütün olarak ele alınması yerine bugüne kadar üzerinde en az çalışılmış olan ve Orta Asya politikası alanında çok fazla çalışıldığından dolayı Güney Asya kısmı üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte, araştırmada sadece Güney Asya ülkeleriyle yetinilmemiş, Orta Asya ve Pasifik'ten üzerinde az çalışılan ülkeler olan Afganistan, Pakistan ve Japonya ülkeleriyle ilişkilerde bilinçli olarak tercih edilmiştir. Ayrıca, bir yüksek lisans tezinin sınırları göz önünde tutularak Türkiye'nin Asya ile ilişkilerinin sekiz ülke çerçevesinde ele alınması uygun görülmüştür. Bunlar: Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore, Endonezya, Malezya, Pakistan ve Afganistan'dır.Bu şekilde Türk Dış Politikasının Asya boyutu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun için öncelikle, Türk dış politikasındaki radikal dönüşüm ele alınmıştır. Buna göre Türk dış politikası başlangıçtan 2003 yılına kadar kendi içine kapalı sınırları dışında proaktif politika izlemeyen, kuşatılmışlık zihniyetiyle etrafının düşmanlarla çevrili olduğu sendromuyla yaşayan Hobsçu bir devlet doğasına sahip bir Türk dış politikasından 2003 yılından sonra Ak Parti hükümeti ve önce Başbakanlık Dış Politika Baş danışmanı ve sonra Dışişleri Bakanı olan Davutoğlu, ki bugün Türk Dış politikasının mimarıdır, ile başlayan dönüşüm çerçevesinde Asya politikası değerlendirilmeye alınmıştır.Araştırmada Türkiye'nin 2003 yılından itibaren Asya ülkeleriyle ilişkilerinin kat ettiği masefe ortaya konulmaya çalışılmış ve bölge ülkeleriyle Türkiye'nin ilişkilerini geliştirmesinin başta ekonomik olmak üzere birçok alanda Türkiye'ye avantajlar sunacağı görülmüştür. Özellikle, 2003 yılından itibaren çok yönlü bir politika ile proaktif diplomasi izleyen ve böylece küresel aktör olma hedefiyle hareket eden Türkiye'nin Asya ile ilişkilerini geliştirmesinin bu hedeflere ulaşmada kritik rol oynayacağı ortaya konulmuştur. Zaten dünya ekonomik ve siyasi güç dengesinin Asya'ya kaymaya başladığı bu yıllarda büyük vizyon sahibi ülkelerin Asya'ya kayıtsız kalması düşünülemez. Bu anlamda araştırmada, Türkiye'nin 2003 yılından itibaren Asya ülkeleriyle ikili ve bölgedeki uluslararası örgütlerle çok taraflı ilişkilerini geliştirdiği görülecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Asian dimension in Turkish foreign policy has been studied. In so doing, since Asia as a whole covers many different countries grouped under different labels, and since for example the so-called Central Asian ones and Turkey?s relations with them are known and studied well, this study will limit itself to some selected Asian states, located in the main at the Southern parts of the continent. These are eight: China, India, Japan, South Korea, Indonesia, Malaysia, Pakistan, and Afghanistan. They were deliberately chosen because they are comparatively less studied than those Central Asian ones are, and because most of them have also recently assumed increasing importance, as far as their place in post-2003 Turkish foreign policy and relations is concerned.In this way, an attempt has been made to put forward the Asian dimension in Turkish foreign policy. For this reason, the radical transformation of Turkish foreign policy has been viewed first. Accordingly, Turkish foreign policy before 2003 was characterized by a ?siege mentality? which viewed Turkey as surrounded by the enemy. The foreign policy elite believed that Turkey was located in a region where everyone was at war with everyone else, as in a Hobbesian state of nature. Therefore, Turkey behaved closed within internal borders and so refused to follow a proactive foreign policy until 2003. Since 2003, with the ruling AK Party government and particularly with the influence of Davutoglu, the situation has begun to change. Davutoglu, who was the Prime Minister's Foreign Policy Advisor before becoming Minister of Foreign Affairs, is also the architect of the Turkish foreign policy of today. In this context, Turkey?s Asian policy is evaluated.In this analysis, the distance covered of Turkey?s relations with Asian states since 2003 is presented. The development of Turkey?s relations with the countries in the region has been believed to offer some advantages in many areas, especially in the economic field. In particular, Turkey has followed a multi-dimensional, proactive diplomacy, and desired to be a global actor since 2003. The development of Turkey?s relations with Asia will play a critical role in achieving these goals. Besides, it is unthinkable that the great powers and states having great vision will remain indifferent the fact that the world economic and political balance of power has shifted to Asia. As such, as presented in this research, Turkey has developed bilateral relations with Asian states and multilateral relations with international organizations in the region since 2003.