Türkiye' deki yerel ve küresel asgari tamamlayıcı kurumlar vergisinin OECD globe kuralları çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of local and global minimum supplementary corporate tax in turkey within the framework of OECD globe rules
  1. Tez No: 935316
  2. Yazar: FEYZA EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR BİYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmanın amacı küreselleşme süreci ile birlikte ortaya çıkan çok uluslu şirketlerin vergilendirme zorluklarına karşı BEPS Eylem Planında yer alan GloBE Kuralları ele almaktır. OECD'nin iki ayaklı çözüm stratejisiyle ortaya koyduğu, çok uluslu şirketlerin matrah aşındırma ve kar kaydırma faaliyetlerine karşı mukimi oldukları ülkelerde vergilendirilmesini öngören %15 oranlı Küresel Asgari Kurumlar Vergisi'nin detayları ele alınmaktadır. Türkiye'deki Yerel ve Küresel Asgari Tamamlayıcı Kurumlar Vergisinin uygulanmasının ÇUŞ gruplarının üzerindeki etkileri ve konsolide finansal tablolarının gerekliliği ve uygulanabilirliği araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda tespit edildiği üzere İkinci Sütun uygulamalarının Kanunda yer alan Ek Maddeler ile Türkiye'de kapsama giren tüm grup şirketlerinin tamamına bilgilendirme yükümlülüğü getirmiş olsa da en kritik yükümlülüğe sahip olan Türkiye'de bulunan nihai ana şirketler olduğu düşünülmektedir. Nihai ana şirketlerinin ve bağlı işletmelerinin finansal tablolarının konsolide olarak toplanması gerektiği sonucuna varılmıştır. Yeni bir vergi geliri kaynağı olarak görülen %15 oranlı asgari vergi mükelleflere kayıt ve bildirim sorumluluğu getireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to address the Global BEPS Action Plan's taxation challenges for multinational companies that have emerged with the globalization process. The details of the 15% Global Minimum Corporate Tax, which is proposed by the OECD with its two-legged solution strategy and which foresees taxation of multinational companies in their countries of residence against their tax base erosion and profit shifting activities, are discussed. The effects of the implementation of the Local and Global Minimum Supplementary Corporate Tax in Turkey on MNC groups and the necessity and applicability of consolidated financial statements are investigated. As determined as a result of the study, although the Second Pillar practices have imposed an obligation to inform all group companies within the scope of the Law with the Additional Articles, it is thought that the ultimate parent companies located in Turkey have the most critical obligation. It has been concluded that the financial statements of ultimate parent companies and their affiliated enterprises should be collected in a consolidated manner. It is thought that the 15% minimum tax, which is seen as a new source of tax revenue, will bring registration and notification responsibilities to taxpayers.