Kolemanit katkısının alçı yapısına etkileri
Effects of colemanite additive on gypsum structure
- Tez No: 930358
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, kolemanit katkısının alçının mekanik ve yangın dayanımına etkileri araştırılmıştır. Alçı malzemelere ağırlıkça %0-1 oranında kolemanit katkılanmıştır. Katkısız ve kolemanit katkılanan alçı malzemelerin karakterizasyonu XRD, FTIR, N2 adsorpsiyon-desorpsiyon, SEM, helyum piknometresi ve cıva porozimetresi analizleriyle gerçekleştirilmiştir. XRD analizi sonuçlarına göre, alçının karakteristik kırınım piklerinin şiddetinin kolemanit miktarına bağlı olarak değiştiği ve alçı yapısında yeni bir kristal yapının oluşmadığı görülmüştür. FTIR analizi sonuçlarına göre, kolemanit katkılı alçı malzemelerin yapısal bağlarının korunduğu belirlenmiştir. N2 adsorpsiyondesorpsiyon ve SEM analizi sonuçlarına göre, kolemanit katkısıyla malzemelerin gözenek boyut dağılımının değiştiği, toplam gözenek hacminin arttığı belirlenmiştir. Helyum piknometresi analizine göre kolemanit katkısı arttıkça malzemelerin iskelet yoğunluğunun arttığı görülmüştür. Malzemelerin üç nokta eğilme dayanımlarının 1,8-4,7 MPa aralığında, basınç dayanımlarının ise 12,2-15,4 MPa aralığında olduğu belirlenmiştir. Düşük miktardaki kolemanit katkısının (%0,1) alçının basınç dayanımını artırdığı belirlenmiştir. Malzemelerin yangın dayanımında belirgin bir iyileşme görülmemiştir. Katkılanan kolemanit miktarı dikkatli şekilde optimize edildiğinde alternatif bir çevre dostu alçı malzeme geliştirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of colemanite addition on the mechanical and fire resistance of gypsum plaster were investigated. Gypsum materials were modified with colemanite at weight ratios ranging from 0% to 1%. The characterization of unmodified and colemanitemodified gypsum materials was performed using XRD, FTIR, N₂ adsorption-desorption, SEM, helium pycnometry, and mercury porosimetry analyses. According to the XRD analysis results, it was observed that the intensity of the characteristic diffraction peaks of gypsum varied depending on the amount of colemanite, and no new crystal structure was formed within the gypsum matrix. FTIR analysis revealed that the structural bonds of colemanite-modified gypsum materials were preserved. N₂ adsorption-desorption and SEM analysis results indicated that colemanite addition altered the pore size distribution and increased the total pore volume of the materials. Helium pycnometry analysis showed that the skeletal density of the materials increased as the colemanite content increased. The bending stress of the materials were determined to be in the range of 1.8-4.7 MPa, while their compressive strengths were found to be in the range of 12.2-15.4 MPa. It has been determined that a low amount of colemanite additive (0.1%) increased the compressive strength of the gypsum plaster. No significant improvement has been observed in the fire resistance of the materials. It has been concluded that when the amount of colemanite added is carefully optimized, an alternative eco-friendly gypsum material can be developed.