Sol-gel yöntemi ile su itici nanop artiküllerin katkılandıgı reaktif boyalı süperhidrofobik pamuklu kumaşların hazırlanması ve performans degerlendirmesi
Preparation and performance evaluation of reactive dyed superhydrophobic cotton fabrics added with water-repellent nanoparticles by sol-gel method
  1. Tez No: 930359
  2. Yazar: KUDDİS BÜYÜKAKILLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER SUGÖZÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Renkli kumaşlara nanokaplama yapmak için ön işlem görmüş ve ağartılmış merserize pamuklu kumaş reaktif Everzol Brilliant Yellow 4GL (C.I. Reaktif Yellow 160) boyarmaddesi ile boyanmıştır. Beyaz ve reaktif renkli kumaşlara nanoteknolojik sol gel yöntemi ile tetraetoksisilan ve florkarbon su itici madde iki adımlı yöntem ile verilerek süperhidrofobluk özelliği kazandırılmıştır. Yapılan kaplamanın, renk verimi ve haslıkları ile kumaşın fonksiyonel özellikleri üzerine etkisi araştırılmış ve kaplamanın kumaşın rengini etkileyip etkilemediği incelenmiştir. Elde edilen süperhidrofobik yüzeyde su temas açısı ölçülmüş ve renkli ve beyaz kumaşlarınkiler karşılaştırılmış; daha sonra uygulanan yıkama ve kuru temizleme işlemlerinin etkileri gözlenmiştir. Ayrıca, kaplamanın karakterizasyonu çalışmaları yapılmış ve elementel analiz işlemleri gerçekleştirilmiştir. Su damlası temas açılarının, renksiz kaplamalı kumaşlarda renkli kaplamalı kumaşlara göre daha yüksek olduğu, renkli süperhidrofob kumaşta önemli bir renk değişimi olmadığı ve renk haslığı değerlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Arka arkaya yapılan çoklu yıkama ve kuru temizleme işlemlerinden sonra kumaşlarda önemli renk kayıpları olmamasına karşın su damlası temas açıları büyük ölçüde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
To apply nanocoating to dyed fabrics the pretreated and bleached mercerized cotton fabric were dyed with reactive Everzol Brilliant Yellow 4GL (C.I. Reactive Yellow 160) dyestuff. Super hydrophobicity is provided to white and reactive dyed fabrics by using Nano technological sol gel method with tetraethoxysilane and fluorocarbon water repellent agent by two-step method. The effect of coating on color yield, fastness, whether the coating affects the color of the fabric was examined and functional properties of fabric was investigated. The water contact angle on the obtained superhydrophobic surface was measured and those of dyed and undyed fabrics were compared; the effects of the subsequent washing and dry cleaning processes were observed. In addition, characterization studies of the coating were carried out and elemental analysis was performed. It was observed that water drop contact angles were higher in colorless coated fabrics compared to colored coated fabrics, there was no significant color change in colored superhydrophobic fabric and high color fastness values. Although there are no significant color losses in the fabrics after multiple washing and dry cleaning processes, contact angles of water drop were greatly reduced.