Polikistik Over Sendromu'nda yüksek frekans işitmenindeğerlendirilmesi
Evaluation of high frequency hearing in Polycystic Ovary Syndrome
- Tez No: 930378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Polikistik Over Sendromu'nda Yüksek Frekans İşitmenin Değerlendirilmesi Bu çalışma, Polikistik Over Sendrom'lu bireylerin odyolojik test sonuçları ile sağlıklı bireylerin test sonuçları karşılaştırılarak Polikistik Over Sendromu'nun işitme üzerindeki etkilerinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya yaşları 19 ve 33 arasında değişen Polikistik Over Sendrom'lu 40 kadın (24.58±3.49) ile kontrol grubu için yaşları 21 ve 27 arasında değişen sağlıklı 40 kadın (24.18±1.30) katılmıştır. Tüm katılımcıların 250-18.000 Hz arasında saf ses işitme eşikleri ile TEOAE ve DPOAE ölçümleri yapılmıştır. Bağımlı iki ölçüm olan sağ ve sol kulak karşılaştırmalarında Wilcoxon eşleştirilmiş iki örneklem testi, bağımsız iki grup karşılaştırmalarında ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre hem Polikistik Over Sendromu grubunun hem de kontrol grubunun sağ ve sol kulakları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur (>0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluation Of High Frequency Hearing İn Polycystic Ovary Syndrome This study was planned to investigate the effects of Polycystic Ovary Syndrome on hearing by comparing the audiological test results of individuals with Polycystic Ovary Syndrome with the test results of healthy individuals. Forty women with polycystic ovary syndrome aged between 19 and 33 years (24.58±3.49) and 40 healthy women aged between 21 and 27 years (24.18±1.30) participated in the study. Pure tone hearing thresholds between 250-18,000 Hz, TEOAE and DPOAE were measured in all participants. Wilcoxon paired two-sample test was used to compare two dependent measurements of right and left ears, and Mann Whitney U test was used to compare two independent groups. According to the findings, there was no statistically significant difference between the right and left ears of both the polycystic ovary syndrome group and the control group (>0.05).