Elektrot ark kaynağı ile birleştirilen akımsız nikel bor kaplanmış çeliklerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of electroless nickel boron coated steels joined by electrode arc welding
  1. Tez No: 930384
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TALAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada, endüstriyel uygulamaların birçok alanında yaygın olarak kullanılan St37 ve St52 çeliklerine akımsız nikel – bor (Ni-B) kaplama yöntemi uygulanmış ve yüzey kaplama işlemi yapıldıktan sonra da farklı kaynak amper değerlerinde bazik ve rutil elektrotlarla kaynak işlemi yapılmıştır. Bilimsel deneylerle elde edilen mekanik özellikleri ve içyapının morfolojik değişimleri kaplamasız St37 ve St52 çeliklerine uygulanan aynı işlemler sonucundaki verilerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla; 100x50x5 mm boyutlarında yirmi dörder adet St37 ve St52 çeliklerinin on ikişer adetleri akımsız nikel bor kaplama yöntemiyle kaplanmıştır. Sonrasında TS EN ISO 2560-A sınıfında yer alan bazik ve rutil olmak üzere 2 çeşit elektrot kullanılarak bazik elektrotta 100A – 120A – 145A ve rutil elektrotta 90A – 110A – 140A kaynak amperlerinde aynı cins çelikler birbiriyle kaynak ağzı açılmadan alın alına gelecek şekilde elektrik ark kaynağı yapılmıştır. Kaynaklı Ni-B kaplı malzemelerin mikrosertlikleri, mikroyapıları, XRD ve çekme testi sonuçları alınarak kaplamasız normal kaynaklı malzemelerin sonuçları ile karşılaştırılıp değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, electroless nickel – boron (Ni-B) plating method was applied to St37 and St52 steels, which are widely used in many industrial applications, and after the surface coating process, welding was performed with basic and rutile electrodes at different welding amperage values. It is aimed to compare the mechanical properties and morphological changes of the internal structure obtained by scientific experiments with the data obtained from the same processes applied to uncoated St37 and St52 steels. For this purpose; 24 pieces of St37 and St52 steels with dimensions of 100x50x5 mm, 12 pieces each, were coated with electroless nickel boron coating method. Then, using 2 types of electrodes, basic and rutile electrodes in TS EN ISO 2560-A class, electric arc welding was performed at welding amperages of 100A - 120A - 145A for basic electrode and 90A - 110A - 140A for rutile electrode, with the same type of steels face to face without opening the welding gap. The microhardness, microstructure, XRD and tensile test results of the welded Nİ-B coated materials were obtained and compared and evaluated with the results of uncoated normal welded materials.