Siyah alaca ırkı süt sığırı buzağılarında yaşama gücü üzerine çevresel ve genetik faktörlerin etkisi
Effects of environmental and genetic factors on the vitality of holstein friesian dairy calves
- Tez No: 930406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYRANİ KONCAGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde Siyah Alaca Irkı buzağıların 6 aylık yaşama gücü verileri lojistik regresyon modelini kullanarak yapılan analizlerin sonuçları, üç grup altında: İlki; bölgelere ve illere göre buzağı yaşama gücü oranındaki değişimlerdir. İkinci ve üçüncüsü ise sırasıyla çevresel (doğum şekli, doğum mevsimi) ve genetik faktörlerin (esas olarak babalar arasındaki farklılıklar) buzağı yaşama gücü üzerindeki etkileri incelenmiştir Tez verileri Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin veri tabanından alınmıştır. 100800 Siyah Alaca buzağıya ait doğum tarihi, doğum şekli, cinsiyet ve 6 ay sonunda hayatta kalıp kalmadığına dair veriler kullanılmıştır. Genetik faktör olarak babaların etkisi için de 79616 buzağıya ait veriler kullanılmıştır. Çevresel ve genetik etkiler için 19 farklı ile ait veriler Lojistik Regresyonla analiz edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Toplam buzağı verilerinde yaşama gücü %89.9 olarak tespit edilirken sadece babaların etkisinde ise yaşama gücü %89.4 olarak tespit edilmiştir. İllere göre yaşama gücüne bakıldığında ise en yüksek yaşama gücü Afyon ilinde %97.5 olarak tespit edilmiştir. En düşük yaşama gücü ise %85.2 ile Bilecik ilinde tespit edilmiştir. Yıllara göre en yüksek ve en düşük yaşama gücü 2021 ve 2015 yıllarında sırasıyla %96.1 ve %79.2 olarak tespit edilmiştir. Lojistik regresyon modelinin buzağılarda yaşama gücü oranı üzerinde çevresel ve genetik faktörlerin etkilerini analiz etmede başarılı olduğu ileri sürülebilir. Model, bağımsız değişkenler ile yaşama gücü oranı arasındaki ilişkileri başarılı bir şekilde ortaya koyarak, buzağılarda hayatta kalma olasılıklarını tahmin etmiştir. Bu alanda yapılan araştırma sayısının çok sınırlı olması nedeniyle analiz modeli ve elde edilen bulgular, bu alanda yapılacak çalışmalara önemli katkılar sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the results of the analyses performed using the logistic regression model on the 6-month survival data of Holstein calves are in three groups: The first is the changes in calf survival rate according to regions and provinces. The second and third are the effects of environmental (type of birth, season of birth) and genetic factors (mainly differences between fathers) on calf survival, respectively. The thesis data were taken from the database of the Turkish Cattle Breeders' Central Association. Data on the date of birth, type of birth, sex and whether or not they survived at the end of 6 months belonging to 100,800 Holstein calves were used. Data belonging to 79,616 calves were used for the effect of fathers as a genetic factor. For environmental and genetic effects, data belonging to 19 different provinces were analyzed with Logistic Regression and the results were compared. While the vitality was determined as 89.9% in total calf data, the vitality was determined as 89.4% only under the influence of fathers. When the vitality was examined according to the provinces, the highest vitality was determined as 97.5% in Afyon province. The lowest vitality was determined as 85.2% in Bilecik province. The highest and lowest vitality by year were determined as 96.1% and 79.2% in 2021 and 2015, respectively. It can be argued that the logistic regression model is successful in analyzing the effects of environmental and genetic factors on the survival rate in calves. The model successfully revealed the relationships between the independent variables and the survival rate and predicted the survival probabilities in calves. Since the number of studies in this field is very limited, the analysis model and the findings obtained will make significant contributions to the studies to be carried out in this field.